Единадесетокласникът Петър Жотев завоюва златен медал и второ място на Олимпиадата по биология в Ереван, Армения. Той е ученик в Математическата гимназия в София, а за състезанието се подготвя няколко месеца. За призовите места в арменската столица са се борили млади учени от над 65 държави от цял свят.
С отличия от арменската столица се завърнаха още Борислав Стоянов, Любослав Иванов и Яна Атанасова. Ръководител на отбора е доц. Албена Йорданова.
"Беше уникално изживяване. Участвам на Олимпиада за втори път, но миналата година тя се проведе онлайн заради пандемията", каза носителят на златно отличие Петър Жотев в интервю за Радио Варна.
Състезанието е било разделено на две категории - теория и практика.
"Теоретичната част включваше 100 задачи с избираем отговор в рамките на 6 часа. Практическата част също беше много интересна. Там правехме експерименти от зоологията, ботаниката, биохимията и биоинформатика. Трябваше да опрделяме видове риба и да им правим дисекция. Имаше изследване на ензимна реакция, както и експеримент с фотосинтезата при растенията", разкри още Жотев.
Експериментите и задачите са били оценявани от жури. Петър се класира на второ място в света, а пред него се нарежда единствено състезател от Русия.
"Тук не е като в спорта и златни медали печелят повече от един участник", поясни Жотев.
След завършването си, Петър Жотев възнамерява да продължи да изучава биология в чужбина, като възможностите са Германия или Швейцария.
Той се запалва по биологията в 7 клас, след като се записва за участие в състезание. Най-много го привличат молекулярната биология и биохимията.
"Тези области на биологията изучават живота в най-микроскопично ниво и чрез тях можем да разберем как работят живите организми и да измислим много нови технологии", поясни Жотев.
Неговата основна цел е да работи като учен и да открива нови неща, с които да промени човечеството.
В свободното си време, единадесетокласникът обича да излиза с приятели и да кара ски.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Петър Жотев:
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..