Единадесетокласникът Петър Жотев завоюва златен медал и второ място на Олимпиадата по биология в Ереван, Армения. Той е ученик в Математическата гимназия в София, а за състезанието се подготвя няколко месеца. За призовите места в арменската столица са се борили млади учени от над 65 държави от цял свят.
С отличия от арменската столица се завърнаха още Борислав Стоянов, Любослав Иванов и Яна Атанасова. Ръководител на отбора е доц. Албена Йорданова.
"Беше уникално изживяване. Участвам на Олимпиада за втори път, но миналата година тя се проведе онлайн заради пандемията", каза носителят на златно отличие Петър Жотев в интервю за Радио Варна.
Състезанието е било разделено на две категории - теория и практика.
"Теоретичната част включваше 100 задачи с избираем отговор в рамките на 6 часа. Практическата част също беше много интересна. Там правехме експерименти от зоологията, ботаниката, биохимията и биоинформатика. Трябваше да опрделяме видове риба и да им правим дисекция. Имаше изследване на ензимна реакция, както и експеримент с фотосинтезата при растенията", разкри още Жотев.
Експериментите и задачите са били оценявани от жури. Петър се класира на второ място в света, а пред него се нарежда единствено състезател от Русия.
"Тук не е като в спорта и златни медали печелят повече от един участник", поясни Жотев.
След завършването си, Петър Жотев възнамерява да продължи да изучава биология в чужбина, като възможностите са Германия или Швейцария.
Той се запалва по биологията в 7 клас, след като се записва за участие в състезание. Най-много го привличат молекулярната биология и биохимията.
"Тези области на биологията изучават живота в най-микроскопично ниво и чрез тях можем да разберем как работят живите организми и да измислим много нови технологии", поясни Жотев.
Неговата основна цел е да работи като учен и да открива нови неща, с които да промени човечеството.
В свободното си време, единадесетокласникът обича да излиза с приятели и да кара ски.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Петър Жотев:
13 януари - ден за утвърждаване на добрите новогодишни решения . Шегувам се, но имаме основания по това време на годината да тропнем по масата и да започнем упорито и последователно да изпълняваме новогодишните си решения. Онези, които в полунощ проблясват между последната чаша вино и първата глътка шампанско. После поредицата от..
На 12 януари в 11.12 ч. проплака първото бебе, родено в Многопрофилната болница за активно лечение в Балчик, за 2025-а година. Нехир Веселинова Недялкова е с тегло 2150 гр ама и ръст 47 сантиметра. Рожбата е на майката Аяджан Ертоп Исак и бащата Веселин Недялков Янков . Поради ниското тегло новороденото е преведено в болницата в..
На 13 януари, точно преди 100 години, се е родил един от най-обичаните български актьори - незабравимият и неповторим Георги Калоянчев. Калата, както колеги и приятели са го наричали, се превръща във всенароден любимец на публиката с ярките си роли в театъра, киното и телевизията. Родното му място е Бургас и цялата 2025 година в Бургас ще..
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..