Единадесетокласникът Петър Жотев завоюва златен медал и второ място на Олимпиадата по биология в Ереван, Армения. Той е ученик в Математическата гимназия в София, а за състезанието се подготвя няколко месеца. За призовите места в арменската столица са се борили млади учени от над 65 държави от цял свят.
С отличия от арменската столица се завърнаха още Борислав Стоянов, Любослав Иванов и Яна Атанасова. Ръководител на отбора е доц. Албена Йорданова.
"Беше уникално изживяване. Участвам на Олимпиада за втори път, но миналата година тя се проведе онлайн заради пандемията", каза носителят на златно отличие Петър Жотев в интервю за Радио Варна.
Състезанието е било разделено на две категории - теория и практика.
"Теоретичната част включваше 100 задачи с избираем отговор в рамките на 6 часа. Практическата част също беше много интересна. Там правехме експерименти от зоологията, ботаниката, биохимията и биоинформатика. Трябваше да опрделяме видове риба и да им правим дисекция. Имаше изследване на ензимна реакция, както и експеримент с фотосинтезата при растенията", разкри още Жотев.
Експериментите и задачите са били оценявани от жури. Петър се класира на второ място в света, а пред него се нарежда единствено състезател от Русия.
"Тук не е като в спорта и златни медали печелят повече от един участник", поясни Жотев.
След завършването си, Петър Жотев възнамерява да продължи да изучава биология в чужбина, като възможностите са Германия или Швейцария.
Той се запалва по биологията в 7 клас, след като се записва за участие в състезание. Най-много го привличат молекулярната биология и биохимията.
"Тези области на биологията изучават живота в най-микроскопично ниво и чрез тях можем да разберем как работят живите организми и да измислим много нови технологии", поясни Жотев.
Неговата основна цел е да работи като учен и да открива нови неща, с които да промени човечеството.
В свободното си време, единадесетокласникът обича да излиза с приятели и да кара ски.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Петър Жотев:
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..