В V, VI и VII клас звънецът вече ще бие след 40 вместо след 45 минути във всички училища, както е в момента в III и IV клас. Сега такава е продължителността на часовете в прогимназията само там, където се учи на две смени.
Часовете на трите випуска се намаляват по указание на Министерството на здравеопазването (МЗ) и с цел равнопоставеност на всички ученици от тези класове. Промяната се прави чрез изменения в две наредби на министъра на образованието и науката, които бяха публикувани за обществено обсъждане днес – за учебния план и за организацията на дейностите в училищното образование. Ако бъдат приети, те ще влязат в сила от началото на учебната 2022-2023 година, съобщават от МОН.
Въвеждането на 40-минутни учебни часове ще съкрати общото време за обучение. Това ще се отрази върху усвояването на материала особено по ключови предмети като български език и литература и математика, които се изучават с най-голям брой часове.
Ето защо Министерството на образованието и науката (МОН) предлага да увеличи броя часове по български език и литература с половин час седмично в V и VI клас и по математика – също с половин час в V, VI и VII клас. Наред с това проведените анкети сред учители и ученици за учебните програми показват необходимост от увеличаване и на часовете по география и икономика в V клас - отново с половин час седмично.
Увеличаването на броя часове по трите предмета е в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование и с изискванията на МЗ, които допускат обща седмична натовареност от 32 учебни часа.
Изгубеното учебно време заради скъсяването на учебния час в прогимназията би могло да се компенсира и по друг начин – чрез удължаване на общото учебно време с две седмици за учениците от I до VI клас. Това предложение беше обсъждано неколкократно със социалните партньори. По-голямата част от тях го подкрепят, но смятат, че са необходими още разяснения и обсъждане на детайлите.
В същото време данните са категорични, че българските ученици имат най-краткото задължително учебно време в Европа. Общият брой на задължителните часове в класовете от I до X включително, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за държавите в Европа е 8617 часа, а повечето страни са в диапазона между 8000 и 9000 часа. В България най-малко учат първокласниците и второкласниците – съответно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа годишно изостават от връстниците си в много европейски държави също нашите ученици в III, IV, V и VI клас.
Както показват резултатите от националните външни оценявания в IV, VII и X клас и от държавните зрелостни изпити, това е един от факторите, които се отразяват негативно върху подготовката на учениците.
Падна мазилка от тавана на подлеза по булевард "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна. Парчетата са сравнително големи, те са се откъснали от дясната половина на съоръжението, видя репортер на Радио Варна. Припомняме, че четири подлеза бяха изрисувани с графити от фенове на футболните клубове "Черно море" и "Спартак". Това..
Плавно поскъпване от около 10% на цените на имотите във Варна се очаква до края на годината. Това прогнозира за Радио Варна Калоян Балинов, собственик и управител на една от големите агенции за недвижими имоти в морската столица. Все по-млади хора, главно жени, купуват имоти във Варна До 1500 евро на квадрат стигат цените по кварталите във..
1550 евро на квадратен метър е средната цена за имот във Варна, сочат последните данни от проучванията на нагласите за покупка и продажба на жилища у нас. София и Несебър са останалите родни градове, в които стойностите минават 1500-1600 евро на квадрат, обобщи за Радио Варна Добромир Ганев от Националното сдружение за недвижими имоти...
От утре, 8 юли, започва асфалтирането на улица "Никола Йонков Вапцаров" във Варна. В момента там текат довършителни дейности, а до 7-8 дена улицата ще бъде напълно проходима, съобщи за Радио Варна заместник-кметът Димитър Кирчев. Полагането на асфалт започва от утре, а дейностите ще продължат няколко дни. Няма да се затваря изцяло улицата, но ще има..
Варненският административен съд е образувал шест дела по жалби срещу решения на Общинския съвет в Аврен. Всяко едно от тях касае отмяна на решения, свързани с проекта за изменение или изработване на нов подробен устройствен план на територията на община Аврен. Жалбите са срещу решения, взети на извънредно заседание №7 на Общински съвет (ОбС) – Аврен,..
Каква ще бъде съдбата на занемареното военно поделение в района на строителния хипермаркет във "Владислав Варненчик"? Този въпрос се очаква да бъде обсъден по време на сесията на Общинския съвет във Варна тази седмица. До днес петицията за превръщането на изоставения терен в обществен парк, инициирана от Катерина Панчева, е подкрепена от над 1200..
Към Комисията за защита на конкуренцията започва да функционира Обществен съвет, който ще проведе първото си заседание днес, 7 юли. В консултативния орган, създаден по инициатива на председателя на КЗК доц. Росен Карадимов, са представени всички национално признати работодателски организации, двата национални синдиката, сдружения на потребителите и..