Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Качествено късометражно кино и джаз на 8-ия Международен фестивал "Карантината"

Събитието ще се проведе в периода 2 - 6 август 2022 г. от 20:00 ч. на плаж Аспарухово, пред рибарското селище при вход свободен. В пет фестивални вечери зрителите ще видят 34 късометражни филма от 17 държави в жанровете игрално, документално, експериментално кино и анимация. Преди всяка от вечерите ще има авторска музика на живо - съвременен джаз, изпълнен от български музиканти.

За поредна година „Карантината“ продължава да дава път на млади автори. Голяма част от филмите ще бъдат излъчени за първи път във Варна и са премиери за България. Ще бъдат показани филми от Чили, Виетнам, Израел, Иран, Австралия, Канада както и кинопродукции от традиционно силно представените държави Испания, Франция, Германия и Италия. В програмата има и 3 български филма. Едни от най-очакваните заглавия на фестивала е трилогията на Наш Еджъртън „Паяк“, „Мечка“ и „Акула“. Голяма част от филмите са били част от селекцията на престижни фестивали като Венеция, Берлинале, Торонто и Сънданс.

Организаторите осигуряват безплатен транспорт до сцената на фестивала, като тръгването от Варна ще се осъществява от Археологическия музей на ул. Антим I всеки фестивален ден от 18:30 до 20 часа, а връщането от рибарско селище „Карантината“ – от 22:30 до 23:30 часа.

Входът за прожекциите е свободен. Всички филми са преведени с български субтитри.

За филмовия фестивал Светлана Вълкова разговаря с Цветан Кръстев и Дарин Сотиров от школа „Дедал“:

Паралелни събития:

На 4-ти август ще бъде открита изложба „Parallel Universes” от 17:00 часа в галерия „Зона Нира арт“на София Хаджипапа и Деми Енглезеу от Кипър.

На 5-ти август ще се състои творческа работилница по цианотипия – художествена практика, която използва определен вид фотографско възпроизвеждане.

На 7 август, ден след официалното закриване, ще състои интердисциплинарна изложба на Мишел Куен от Хонг Конг, която пристигa за откриването в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ от 18: часа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и на..

публикувано на 08.08.25 в 12:02

Международният филмов фестивал "Карантината" започва тази вечер

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..

публикувано на 05.08.25 в 13:27

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, отлага се за 8 август

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..

публикувано на 05.08.25 в 11:29

Безплатни музейни турове по повод 90-годишнината от откриването на мавзолея на крал Владислав във Варна

Парк-музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик“ ще отбележи 90-годишнината от откриването на мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Трети във Варна, съобщават от институцията. Днес, 4 август, ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура. В тях посетителите ще научат повече за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще..

публикувано на 04.08.25 в 10:10

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55

Елена Стоева с изложба живопис „Мечтата – ходенето по водата“

Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева:  Елена Стоева е родена в София, България, През..

публикувано на 30.07.25 в 14:51