Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

297,89 лв. на мегават час е цената на природния газ за август

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за месец август, считано от 1 август 2022 г., в размер на 297,89 лв./MWh (около 152 евро/MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

На тази цена „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

От енергийния регулатор уверяват, че необходимите количества природен газ за август са осигурени от „Булгаргаз“ и със сключен договор за доставка на втечнен природен газ /LNG/.

Независимо от увеличението данните показват, че цената на синьото гориво в България остава по-ниска от цените на европейските газови борси - на най-големия газов хъб TTF те отбелязаха нов исторически ръст и достигнаха до над 212 евро/МВч, съобщават от КЕВР. Основната причина за по-ниската цена у нас са благоприятните ценови условия по договора за доставка на газ от Азербайджан. Част от доставяните количества са на значително по-ниска цена и не са обвързани с цените на международните борси, а с цените на петрола за 6 месеца назад, предаде БГНЕС.

Комисията потвърждава изразеното вече становище, че е от изключително значение през следващите месеци „Булгаргаз“ да положи максимални усилия, за да гарантира сигурност на доставките и стабилност на цените за българските битови и стопански потребители. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илон Мъск

Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО

Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“.  "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..

публикувано на 09.03.25 в 16:35

Русия обяви, че е превзела села в Курска, Сумска и в Донецка област

Русия обяви днес, че е превзела по едно село в Курска област и съседната украинска Сумска област, предаде ТАСС. В сводката, публикувана от Министерството на отбраната на Руската федерация, пише, че в частично окупираната от Украйна Курска област е превзето село Лебедевка в Суджански район.  Съобщението, което не е проверено по независим път, бе..

публикувано на 09.03.25 в 15:50

Издирваният млад мъж от Кула вероятно е убит

Издирваният в Кула, Видинско, 20-годишен мъж е убит, предаде БНТ. Той беше в неизвестност от 4 дни. Става въпрос за убийство по особено жесток начин и опит за заличаване на следите. По информация на "По света и у нас" извършителите са двама и след убийството са напуснали страната в посока Сърбия, където са задържани. При обиск в дома им са намерени..

публикувано на 09.03.25 в 15:08
Снимката е илюстративна

26-ма са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал, а 26-ма са ранени при 22 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани пет тежки и 16 леки катастрофи, при които са ранени шестима души. По данни на МВР за периода от 28 февруари до 6 март са проверени 100 099 моторни превозни средства. Извършен е контрол на 112 657 водачи и..

публикувано на 09.03.25 в 14:54
Изглед от остров Санторини.

Ново проучване предупреждава за риск от цунами между Санторини и Аморгос

Ново проучване на Атинския университет подчертава реалната възможност за възникване на цунами в района между Санторини и Аморгос, съобщава уебсайтът Tovima. Проучването предупреждава, че макар сеизмичната активност да е известен фактор, свлачищата - както на сушата, така и под водата - също могат да предизвикат разрушителни вълни, като подчертава..

публикувано на 09.03.25 в 14:43

Протестът в Добрич в защита на лева ще продължи

Обявеният като граждански протест в защита на българския лев в Добрич събра около двайсет човека, по-голямата част от които привърженици и членове на политическа партия. Подробности от Мая Райнова: С българските знамена в ръка недоволните жители на Добрич, събрали се на площад "Свобода“, изразиха несъгласието си страната ни да приеме единната..

публикувано на 09.03.25 в 14:34

Поход на толерантността "Ние помним" в София

С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София бяха отбелязани 82 години от спасяването на българските евреи и почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта. Шествието започна от църквата „Св. София“ и достигна до Паметника на спасението в столицата. Начело застанаха председателят на Народното събрание..

публикувано на 09.03.25 в 14:31