Като част от отбелязването на 90-годишнината на проф. Иван Веселинов е и изложбата с негови плакати, правени между 1982 г. и 1987 г. и посветени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна, на Националния преглед на анимационно кино в Добрич (тогавашният Толбухин), както и на 40-годишнината на българската анимация.
"Със своята освободена и същевременно изразителна рисунка, със своя направен с артистичен замах жив и сочен контур, създаващ странни, но същевременно весели и близки до стилистиката на карикатурата изображения, притежаващи дори и някакъв вид монументалност, със своя тясно свързан с характера на рисунката раздвижен шрифт, тези високохудожествени творби представляват едни от най-добрите образци на българското плакатно изкуство. Техният своеобразен и необичаен колорит се доближава до палитрата на попарта, а изображенията в тях, със своята умела стилизираност и вплетените в тях остроумни гегове, радват и привличат окото на зрителя и днес. Тези плакати са и своеобразен документ на тогавашното време. Със закодираната в техните чудати пиктограми художествена памет, както и със завладяващата и неостаряваща модерност на авторовия почерк, те си осигуряват и своето неотменимо място в бъдещето на нашата национална култура."
Пенчо Кунчев
Светлана Вълкова разговаря с проф. Иван Веселинов, интервюто е от архива на предаването за култура "Гравитация нула":
Иван Веселинов е художник, карикатурист, режисьор и сценарист на анимационни филми. Роден е на 22 март 1932 г. в ловешкото село Крушуна. Завършва ветеринарна медицина и работи известно време като ветеринарен лекар.
През 1968 г. завършва приложна графика в Художествената академия при проф. Александър Поплилов. От 1997 г. е преподавател в Нов български университет в департамент „Кино, реклама и шоубизнес“. Той участва в подготовката на бъдещите професионалисти като лектор, сценарист и ръководител на студентски филми, получили наши и чужди отличия. През 2003 г. е удостоен със званието "Почетен професор на Нов български университет" за заслуги към университета и българското анимационно кино.
Член е на Съюза на българските художници от 1976 г., както и на Съюза на българските филмови дейци. Автор е на десетки анимационни филми, работи в областта на илюстрацията и оформлението на различни издания. Носител е на поредица значими национални и международни награди като сценарист, художник и режисьор.
През 1971 получава "Златна палма" от Международния филмов фестивал в Кан за най-добър късометражен филм за "Малка дневна музика", а през 1970 г. "Сребърен дракон" на филмовия фестивал в Краков за "Наследници".
През 1980 г. Иван Веселинов получава награда за световно постижение в областта на детските филми от Lincoln Center, Ню Йорк, връчена от Ленърд Бърнстейн, за филма "Ръчичка-ръкавичка". А през 1985 г. взима награда за "Страх" в Краков, Полша, където призът му е връчен от Кшищоф Зануси.
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..