Първоначалните проверки показват, че няма незаконна сеч в района на Карлово, който пострада жестоко от наводнения след проливните валежи. Това заяви пред БНТ инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Агенцията по горите. Той добави, че предстоят още проверки в района, съвместно с други институции, а окончателните изводи ще се направят след приключването им.
"Проверките, които започнах в самото начало, показаха, че няма незаконна сеч, но не мога да бъда категоричен, защото има други сечища, които ще бъдат проверени. Установени са организационни пропуски, които ще бъдат отстранени", каза той.
Към момента проверките не са установили изсечени пътища, които да са се превърнали в улеи, но релефът е изиграл своята естествена роля и е спомогнал за отвеждането на вода до притоците на река Стряма, допълни инж. Тошев.
"В карловско като цяло е спокоен район, без много сигнали за нарушения. Сега се е фокусирало вниманието там. Хората, които присъстват с нас на проверките, сами се убеждават, че тези райони не са компрометирани. Горските райони са добре стопанисвани. Да, има организационни пропуски, но като цяло се създават едни нелоши горски насаждения, които вършат своята функция.", изтъкна той.
Инж. Тошев коментира сателитни снимки от района, които показват оредяване на гората през последните години.
"Всъщност, става въпрос за близо 1000 хектара увеличение на горската площ, но с млади насаждения, които не са с такава плътност. Има извършени във времето мероприятия, но са възстановени с млади насаждения", - каза той.
Инж. Стоян Тошев добави, че от самото начало екипите на агенцията работят по сигнали на местни жители, които ги насочват къде има проблем. Проверки текат в цялата страна. Той призова хората да подават сигнали винаги, когато имат съмнение за незаконна сеч.
"Апелирам да се подават сигнали, защото за нас е важно да ходим преди или по време на извършване на нарушението, а не след това, когато вече са изсечени масиви. Ние ще направим така, че максимално бързо да се задействаме в случай на сигнал, така че апелирам да се подават сигнали дори и анонимно. Нашата цел е да покажем на обществото, че държавата я има. Нямам никакви притеснения в момента да отида където и да е било да направя проверка и да покажа дори с медии какво се случва в гората.", каза той.
Сигнали за незаконна сеч и бракониерство могат да се подават на телефон 112 или на платформата "Защити гората".
"Предстои анализ в кои райони на страната има концентрация на нарушения и всичката сила, с която разполагаме, ще концентрираме за пресичане на тези дейности там.", каза още той.
Инж. Тошев коментира още, че през последните години контролът в горските стопанства у нас се е повишил значително. С около една трета са се увеличили проверките, установените нарушения също не са малко. Горските служители са на терен и в тъмните часове на денонощието. Средната заплата в горските стопанства у нас е около 1200 лева, което показва, че работата им не е добре платена, смята Тошев.
Според него забраната за износ на дървесина у нас е дала ефект, макар че изнасяният дървен материал по принцип не е в големи количества.
Две лодки горяха на частна лодкостоянка във Варна, съобщи БНТ . При инцидента няма пострадали. Все още не се знае причината за инцидента. Димът от пожара се виждаше от различни части на Варна в продължение на няколко минути. На място се отзоваха три противопожарни автомобила.
Датата 25 май, 2025 година, няма как да бъде забравена. Най-вече за всички, които днес са решили да сключат граждански брак. 14 двойки в морския ни град сложиха халки, информират в Ритуалната зала във Варна. Някои от младоженците са избрали датата съзнателно, а други без да влагат определена символика. Още от репортажа на Ваня Славова:..
Абитуриент е починал тази сутрин след инцидент в дискотека в курорта "Слънчев бряг", съобщиха от Областната дирекция на МВР в Бургас. Около 04:20 часа е получено съобщение, че в района на дискотека "Лав премиум клуб" е колабирал младеж. Той е откаран с линейка, но починал в нея на път за болницата. От събраните първоначални данни е..
Роденият във Варна писател, драматург и сценарист Захари Карабашлиев спечели "Аскеер" за съвременна българска драматургия за спектакъла "Лисабон" в Младежкия театър, съобщи БТА. В категорията бяха номинирани още Екатерина Георгиева за "Шишарки" в Театър 199 "Валентин Стойчев" и Стефан Иванов за "Нечовек" в Народен театър "Иван Вазов". По традиция..
Днес ще преобладава облачно време. До обяд ще превалява на места главно в северната част на района, а по-късно следобед и вечерта валежите ще станат повсеместни, ще продължат и през нощта. Вятърът ще е слаб до умерен от север и северозапад. Максималните температури във вътрешността чувствително ще се понижат спрямо предните дни и ще са от 14..
В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. Нанесени са щети по автомобили, паркирани на открито по време на..
Струпване на автомобили на моста над р. Камчия, видя репортер на Радио Варна. По данни на полицията инцидентите са два. Те са станали в отсечката между защитена местност "Пода" и Старо Оряхово по главния път Варна-Бургас. Няма сериозно пострадали хора при инцидента. На мястото има лекарски екип с линейка, хората са прегледани, но никой не е отведен в..