Първият учебен ден стотици български деца са посрещали в румънските училища години наред, учели са по румънската програма и на румънски език. Времето на откъсване от България е едно от най-тъжните за всички добруджанци, които с радост и нетърпение очакват подписването на Крайовския договор през 1940 година, когато донякъде справедливостта възтържествува и Южна Добруджа се връща отново в пределите на България.
Родината обаче остава в сърцата на хората, а интелигенцията се опитва по всякакъв начин да възпита любов към България дори в онези деца, които се раждат под румънска власт. Така с дарителски средства се появява в Добрич Частна българска гимназия, в която преподават само български учители.
Частната българска гимназия е построена със средствата на жителите на Добрич и работи благодарение на доброволен безплатен труд на местни учители. Учениците са от първо отделение до десети клас според румънската програма. Спомените си за онова време разказва една от ученичките на това патриотично училище Веселина Малчева, която е родена 1932 година. Тя е известен краевед, автор на редица книги, вписана е в Почетната книга на Добрич и е сред основателите на Дружеството на краеведите „Отец Павел Атанасов“.
И макар вече на почти 90 години Веселина Малчева помни всички свои учители и до днес.
И в днешния първи учебен ден, повлияни от вълнуващите разкази на Веселина Малчева, не ни остава нищо друго ,освен да пожелаем на българските учители да носят именно този плам и желание да учат децата на четмо и писмо, а на учениците да помнят своите учители, за да разказват на бъдещите поколения за тях.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Вече сме в този период от годината, в който "от рибата минаваме на рибицата", както гласи тази максима с автор неизвестен. Свинското месо отдавна се е наложило като основен герой на българската трапеза по време на Коледните и Новогодишни празници. Затова и в навечерието им, търсенето на свинско се засилва. Това се усеща в последните работни..
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..
„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..
С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..