Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко, което трябва да знаете за поликарбонатните покриви

Що се отнася до покривните материали, поликарбонатът е може би един от най-рентабилните, леки, достъпни и гъвкави налични решения. Освен това се използва по-често за покриви, отколкото повечето хора си мислят. Хората обикновено приемат, че всички покриви са направени от керемиди (глинени/керамични или метални), асфалт, дърво или шисти. Едва ли някой се досеща да предположи, че покривът може да се състои от поликарбонатни покривни панели.

Поликарбонатът е термопластичен материал, който първоначално е бил използван за оранжерии и зимни градини за поддържане на атмосфера с контролирана температура, така че растенията и другите живи организми да могат да процъфтяват.

Като се има предвид неговата лекота, гъвкавост, лесно производство и достъпност, търговските строители започнаха да включват решения за покриви от поликарбонат в своите структурни проекти. През последните години дори предприемачите на жилищни сгради виждат стойността в него и се включиха в този бизнес. Благодарение на своята гъвкавост и лекота, поликарбонатът е по-лесен за транспортиране, пренасяне и инсталиране. Той е изключително универсален и може да се използва за различни строителни приложения в допълнение към покривите.

Защо поликарбонатните листове са предпочитани за покриви?

Поликарбонатните покривни панели бързо се превръщат в топ избор за предприемачите на търговски и жилищни сгради поради редица причини. В сравнение с традиционните покривни материали, поликарбонатът е невероятно лек и следователно по-лесен за маневриране, намаляване на размера и преоформяне по какъвто и да е начин, необходим за конкретния проект. Може да се модифицира на място, което спестява на строителите много време и пари.

Освен това поликарбонатът е напълно персонализиран и се предлага в различни размери и цветове, за да съответства на естетиката на сградата.

Колко дълго издържа покривът от поликарбонат?

Стига да се поддържат добре, поликарбонатните покривни панели могат да издържат между 10 и 20 години, преди да се наложи да бъдат сменени. В някои случаи количеството и видът външни влияния, на които са изложени редовно, също могат да имат значение по отношение на дълголетието. По-студеният климат, който има значително количество лошо време през цялата година, е по-вероятно да изисква по-чести смени. Производителите обикновено предлагат изчерпателни разширени гаранции за поликарбонатни покриви.

Какви са видовете поликарбонатни покривни решения?
Има два вида поликарбонатни покривни панели - прозрачни и с пяна.

Прозрачните поликарбонатни покривни решения са прозрачни и много наподобяват стъкло. Основната разлика е, че поликарбонатът е много по-издръжлив, по-малко податлив на счупване и е много по-лек, удобен и лесен за пренасяне.

Поликарбонатът също е по-податлив за работа от стъклото и често може да се носи от един човек, за разлика стъклото, за което са нужни няколко души и техника, поради факта, че тежи значително по-малко. Този тип поликарбонат може да бъде напълно прозрачен или леко оцветен в зависимост от изискванията за осветление и задържане на топлина. Обикновено се използва за зимни градини, солариуми или оранжерии.

Поликарбонатните покривни материали с пенопласт се използват по-често за търговски и жилищни сгради. Техният гофриран дизайн ги прави подобен на метален покрив, но те са много по-леки. Пяната от вътрешната страна на панела помага да се изолират конструкциите за по-добър контрол на температурата и да се предотврати проникването на топлина или студен въздух в подпокривното пространство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игнатиево и Доброглед след пожара (СНИМКИ)

Пожарът, който вчера се разгоря в тревни площи извън границите на Игнатиево, е стигнал до дворните врати на къщите на хората от вилната зона на Доброглед. Пострадали хора няма, няма и обгорели къщи, но всички са се изплашили, че стихията ще подпали домовете им. Огънят е тръгнал от сухите треви извън границите на Игнатиево, каза за Радио..

публикувано на 28.06.24 в 16:11

Варненец е европейски шампион по футбол за капитани-пилоти

Капитан Димитър Димитров е европейски шампион по футбол, но не на УЕФА Евро 2024. Варненецът беше част от отбора, който тази година спечели първенство по футбол на Европейската морска пилотска асоциация. Домакин на турнира беше най-големия от Канарските острови – Гран Канария. Капитан Димитров беше единственият български представител на..

публикувано на 28.06.24 в 15:03

С ритуала "зажънване" започна прибирането на реколтата в Соколово (СНИМКИ)

На първо място да сме живи и здрави и да се радваме на добра реколта. Това си пожелаха днес жителите на балчишкото село Соколово, поставяйки начало на жътвената кампания в района - с наричания, музика, хора и веселие . Техниката навлезе в пшеничените полета след ритуалното зажънване. Този ден е празник за нас, защото дава хляба ни, казват местните..

публикувано на 28.06.24 в 14:15

Европейските шампионати по хандбал във Варна със свой химн

Европейските шампионати по хандбал, които ще се проведат във Варна, вече имат свой химн, създаден от лейбъла на DJ Teddy Georgo. Летният хит на Theo Feat. Teddy Georgo, Galina & Raya – Better Late Then Never (По-добре късно, отколкото никога)  e песен, създадена специално за първенствата по плажен хандбал в България 2024.  Химнът носи енергията и..

публикувано на 28.06.24 в 10:19

Състезание по приложно колоездене за деца утре във Варна

Деца на възраст между 10 и 14 години ще се впуснат в надпреварата по приложно колоездене, която ще се проведе в събота, 29 юни на площад "Антон Новак" в Морската градина. Състезанието започва в 10:00 часа. То се организира от Спортен клуб по автомобилизъм - Варна, съвместно с КАТ-Варна, БЧК, общината и други институции и организации...

публикувано на 28.06.24 в 09:56

ОбС гласува средства за 15 варненски двойки с репродуктивни проблеми

15 варненски двойки с репродуктивни проблеми ще бъдат подпомогнати от общинската инвитро програма. Десет от семействата ще получат по 2 000 лв. за медицински изследвания и манипулации, а останалите пет – по 3 500 лв. за инвитро с донорска яйцеклетка, реши с пълно единодушие Общинският съвет на днешното си заседание. Общата отпусната сума е в размер на..

публикувано на 28.06.24 в 09:15

Варненски ученици изобретиха умна кутия, в която можем да отглеждаме зеленчуци

Ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна изобретиха кутия, в която могат да се отглеждат различни растения в домашни условия. С помощта на умната машина за зеленчуци и билки с хидропоника всеки може да си бере свежа салата от кухнята.  Това вече е възможно благодарение на изобретението на четиримата ученици от МГ-Варна  и тяхната..

публикувано на 27.06.24 в 13:47