Само още ден, освен днешният, екипът, който работи по разкриването на праисторическия солодобивен център Провадия - Солницата, приема посетители за този археологически сезон. Всичко започва преди 18 години, когато ръководителят на разкопките – акад. Васил Николов, осъществява – както той самият казва – детската си мечта.
Въпреки пандемията, археологическите проучвания, консервацията, аварийната реставрация и социализацията на древния паметник продължиха.Много са първите неща, които разкрива археологическият обект.
Най-ранното специализирано производство на готварска сол в Европа.
Най-ранният праисторически градски център и най-ранните крепостни стени.
Най-ранният регистриран в Европа случай на технология за получаване на сол.
Много преди да се появи златото, солта е била най-ценната разменна стока - никой не може без нея.
Промяната на климата – да, и тогава преди хилядолетия е имало такава!, е причината за залеза на първата вече доказана и призната и световните научни среди цивилизация. Засушаване застига някогашните жители на Солницата. Сушата не идва изведнъж – отнема столетия, но в крайна сметка изворите пресъхнали и праисторическото население на Солницата я напуснало и последвало стадата си с животни.
А цивилизацията, захранвала със сол територия с обхват между Дунав, Черно и Бяло море и вероятно между Босна и Анатолия, била забравена.
Производство на сол в Провадия е пряко свързано с Варненския халколитен некропол и с културата Караново, край Стара Загора.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..