Представяне на сборника „Храм-паметник Рождество Христово край Шипка“ се състои днес в сградата на Музея на Възраждането във Варна. В книгата са включени научни доклади и изследвания, посветени на изграждането и историята на храма.
Повече за идеята на сборника и историята на построяването на храма, чуйте от д-р Чавдар Ангелов – директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа” в прикачения звуков файл:
Със сборника се отбелязват 120 години от освещаването на храма, извършено на 15 септември 1902 г. от старозагорския митрополит Методий Кусев – един от бележитите български духовници и възрожденци. Тържествата продължават три дни и завършват на 18 септември с военен парад. Според вестник "Военни известия“ в бр. 91 от 19 септември 1902 г. той бил наблюдаван от многохилядно население.
Идеята за изграждане на храм, близо до паметните места с най-тежки боеве от войната 1877-1878 г. възниква още в самия край на войната. Земята е дарена от жителите на село Шипка. Одобрен е проектът на арх. Антоний Йосифович Томишко. Съградена и крипта. Подът и стъпалата са от сив калоферски гранит. Иконостасът на храма е по проект на арх. Померанцев и е изработен е от липово дърво от резбари в ателието на Юнг в Санкт Петербург, като след завършването му е изцяло позлатен. Иконите са дело на монаси от манастира "Св. Пантелеймон“ в Атон.
Освещаването на храма съвпада и с тържествата по повод 25-тата годишнина от Освобождението на България.
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..