Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 8 години закъснение България създава структура, която да управлява мрежата "Натура 2000"

Преди да започнe разработването на плановете за защитените ни зони, новият парламент трябва да приеме промени в Закона за биологичното разнообразие

| обновено на 28.09.22 в 15:16

Макар България да е част от природозащитната мрежа "Натура 2000" от две десетилетия, страната ни не е създала организация за управлението ѝ. Крайният срок за това е бил 2014 г. Това каза за Радио Варна Айлин Хасан - държавен експерт в отдел "Натура 2000" в Министерство на околната среда и горите (МОСВ) и ръководител на проекта за популяризирането на мрежата.

По думите ѝ в момента от ведомството активно работят за създаването на структурата, която да се заеме с управлението и координирането на управлението на мрежата.

Преди да започне същинската работа е нужно да заработи следващият парламент, който да приеме последните промени в Закона за биологичното разнообразие. Надеждата на експертите е това да стане до края на годината.

Институциите, които ще са отговорни за разработването и прилагането на плановете за управление на всички 234 защитени зони по директивата за местообитанията на Европейския съюз и другите 120 зони, които са определени по директивата за птиците са Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в страната, дирекциите на отделните природни паркове, както и Басейновата дирекция за Черноморския регион с център Варна.

Европейската мрежа от защитени зони "Натура 2000" цели да осигури дългосрочно оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания в Европа.

"Натура 2000" не е система от строги защитени територии. В тях не се променя собствеността на земите, горите и водните площи, както и ползването на ресурси от тях.

Целият разговор може да чуете в звуковия файл.



До 7 октомври се приемат становища, предложения, коментари и възражения за обсъждане на промени в Закона за биологичното разнообразие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна?

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Къде е Стойчо? Снимки: Румен Сарандев

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35

Мира Стефанова: Стоп на ранните ромски бракове!

Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е   по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...

публикувано на 08.04.25 в 09:42