Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Изкуството да падаш“ - за трудния път на съзряването, за умението да падаш и да се изправяш отново

| обновено на 29.09.22 в 10:54

„Изкуството да падаш“ – дебютният пълнометражен филм на Орлин Милчев, беше един от участниците в конкурсната програма на фестивала „Златна роза“. Историята разказва за 17-годишната Бори (в ролята Елена Замяркова), която отказва да бъде унижавана от момчетата. Артистичната й, но лабилна майка (Александра Сърчаджиева) не й дава подкрепата, от която има нужда. Грижовният й дядо я записва в школа по джудо. Там тя осъзнава, че преди да победиш другите, трябва да победиш себе си.

За трудния път на съзряването, за умението да падаш и да се изправяш отново Светлана Вълкова разговоря с режисьора Орлин Милчев и актрисата Елена Замяркова.

Една специфика на фестивала тази година е, че има много филми, които показват живота през погледа на млади хора, на деца, тийнейджъри. Очевидно и вашата гледна точка е такава. Как я избрахте? Откъде тръгна идеята?

Орлин Милчев:

Идеята започва от една много ранна версия на сценария, който ми беше изпратен от един от моите учители - Марин Дамянов, история на Неда Филчева. След това, когато го прочетох, веднага разпознах една от най-важните теми изобщо в разказването на истории - идеята за съзряването и как човек пораства. Разпознах зародиша на идеята, че трудността е това, което те прави съзнателен в израстването и по-конкретно доброволното изправяне пред трудността, защото има трудности за всеки, но ако се крием и чакаме те да дойдат, никога не се справяме с тях. Човек трябва да развие умението да отива с лицето си към проблемите и трудностите.
Оттам нататък преработихме сценария и изкарахме на преден план семейната история, балансирахме я с джудото като инструмент на съзряването и после се впуснахме в снимки. Това за мен винаги ще остане като много хубав спомен. Това е едно колаборативно усилие - парченца от сценаристите, от пространствата, от моето светоусещане, парченца от актьорите. Всеки допринесе  за този пъзел и добави живот в него, което беше голяма радост за мен като режисьор.

Съзряването и порастването в различните времена по различен начин ли се случва? Как се случваше при Вас, Вие сте от едно друго поколение, различно от 17-годишните.

Орлин Милчев:

Не само аз, а и част от  по-младите актьори сме обективно отдалечени от пубертета. В момента сме около и над трийсетте си и точно в етапа преди навлизането към едно истински съзряване, в живота. В  моя случай съзряването беше изключително трудно. Аз бях изключително буен тийнейджър и буен млад човек в двайсетте си. Моят инструмент за съзряването беше хип-хоп културата. Това беше моето джудо, това бяха моите битки, но принципите са абсолютно същите, като във всеки спорт или всяко изкуство, на което човек се посвещава. И може би сега като погледна назад, вече малко охладен от емоциите на пубертета и на младостта, се радвам, че съм се срещнал с изкуството на толкова ранен етап, защото тази бурност трябва да бъде концентрирана в нещо. Това е единственият начин, да има смисъл, да вложиш смисъл в трудностите, иначе можеш да се понесеш в много неприятни посоки.

Чуйте интервюто на Светлана Вълков с режисьора Орлин Милчев и актрисата Елена Замяркова:

"Изкуството да падаш"

Сценарий: Неда Филчева, Марин Дамянов
Режисьор: Орлин Милчев
Оператор: Емил Христов
Музика: Polina, TDK – Mladost, Stick Insect
С участието на: Елена Замяркова, Александра Сърчаджиева, Ивайло Христов, Иван Бърнев, Валери Йорданов, Димитър Николов, Полина Недкова, Мартина Троанска, Жорета Николова, Светлана Янчева, Димитър Баненкин.

Орлин Милчев е роден през 1987 в София. Завършва НАТФИЗ през 2016, а през 2017 – майсторски клас в IFA (Италия) при легендарния режисьор Бела Тар. Дипломира се с „Добри“ (30’), селектиран в конкурса Jameson на София ФФ и ФФ ВГИК, Москва. На фестивала „Ранно пиле“ е обявен за „най-добър български късометражен филм“. „Изкуството да падаш“ (2022) е игралният му дебют.
Познат в хип-хоп средите като Атила.
По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10