Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Майка" на Зорница София грабна Голямата награда на 40-та "Златна роза"

Филмът, вдъхновен от истинска история, разказва за млада жена, която не може да има деца, но, преобразявайки живота на сираци в далечна Африка чрез театрална програма, преоткрива смисъла на думата „майка“. Лентата беше избрана за български представител на наградите "Оскар", но поради разрез с регламента, отпадна от надпреварата.

На Фестивала на българския игрален филм международното жури удостои "Майка" с още няколко отличия: за операторско майсторство на Крум Родригес, за най-добра женска роля на Дария Симеонова, както и с диплом за децата от Широка Лъка и от гетото на Кибера, Кения, участвали във филма.

Как Зорница София прие наградата:

Големият победител имаше своята първа среща с публиката специално на фестивала „Златна роза“. От тук следват участията му в три международни фестивала клас А, както и откриването на Киномания 2022 на 17-ти ноември в зала 1 на НДК в София.

Най-награждаваният пълнометражен филм на тазгодишния фестивал е проектът на Валери Йорданов "Шекспир като улично куче". Популярният актьор беше отличен от журито за режисура и за сценарий, младите Владислав Стоименов и Васил Илиев грабнаха наградата за мъжка роля, младежкото жури също го избра за свой фаворит, при него отиде и Наградата на Варна. "Шекспир като улично куче" се хареса най-много и от Съюза на българските филмови дейци.

Първите думи на Валери Йорданов след получаване на отличията:


Специалната награда на журито е за филма „Пролетно равноденствие“ на режисьора Иван ПавловГилдия "Критика" също застана зад него. За участието си в лентата Светлана Янчева получи специален диплом.

Призът за дебютен пълнометражен филм грабна „Изкуството да падаш“, режисиран от Орлин Милчев.


Журито за късометражни филми присъди следните официални награди:

Голямата награда „Златна роза“ за най-добър късометражен филм на филма „Празник“, в лицето на режисьора Антония Милчева и целия творчески екип;

Диплом за режисура на филма „1999-а“ в лицето на Александър Милушев;

Диплом за операторска работа на Йоанна Хаджииванчева за филма „Откъснати“.

Гилдия "Критика" отличи късометражния "Vox populi" на режисьорката Тянита Ганчева.


Наградата на публиката получи детският филм на Андрей Хадживасилев „Случаят Тесла“.

В рамките на фестивала бяха проведени две дискусии на важни за киното теми: „Жените режисьори в българското кино“ и „Киното в дигиталната ера“.


Киноведът Боряна Матеева коментира основните теми и спецификата на тазгодишната "Златна роза". Разговор на Светлана Вълкова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителна изложба в РБ "Пенчо Славейков"

Благотворителна изложба с рисунки и приложни творби на децата от ателиетата „Шаренко“ и „Шарени ритми“ с ръководител Ирена Кръчмарова ще бъдат представени от 19 часа на 21 май в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.  Събраните средства от изложбата ще бъдат в полза на деца и възрастни в неравностойно положение...

публикувано на 20.05.24 в 12:11

Анелия Атанасова представя романите си "Вината" и "Реванш"

Книгите "Вината" и "Реванш" представя от 18.30 часа днес, 20 май, в галерия "Арт Маркони", Анелия Атанасова.  Много хора успяват да погледнат на препятствията като на нови възможности. И докато светът се тресеше от страховете и ограниченията, наложени от пандемията, Анелия Атанасова осъществи една своя идея – романът „Вината”. В очакване на по-добри..

публикувано на 20.05.24 в 11:09

Държавният архив във Варна се включва в Нощта на музеите и галериите (програма)

И тази година традиционно Държавният архив във Варна ще се включи в инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите 2024“.  Той ще бъде  отворен за посетители безплатно от 12.00 до 18.00 часа.  Програма тази година е под надслов „Ново приключение на всеки кръгъл час“ и включва:  12 ч. – посещение на архивохранилище на Държавен..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Арт инсталацията "Златната нишка между културите" представят в Археологическия музей във Варна

Арт инсталация на Яна Дамс представя Археологическият музей във Варна от 23 май.  В нея съвременното изкуство се среща с най-старото златно съкровище в света. Позлатените скулптури отразяват символичното значение на златото в различните култури и изненадващо разкриват повторяемостта и преоткриването на формите, поясняват от културната институция...

публикувано на 17.05.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Европейска нощ на музеите в Градската художествена галерия във Варна (програма)

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, се включва в Европейската нощ на музеите на 18 май 2024 г. със събития, изкушаващи почитателите на изкуствата в морската столица. Ще бъде отворена за посещение постоянната експозиция, разположена на втория и третия етаж в сградата на Галерията, която проследява художественото развитие на..

публикувано на 17.05.24 в 12:31

Музеят по история на медицината ще се включи в Европейската нощ на музеите (ПРОГРАМА)

И тази година Музеят по история на медицината ще се включи в Нощта на музеите. Посетителите ще имат възможност да присъстват на демонстрации и експерименти, подготвени от учени и студенти на Медицинския университет във Варна. ПРОГРАМА: • 18:00–18:30 – откриване с музикално изпълнение от Александър Петров и изпълнение на студентски мажоретен състав..

публикувано на 17.05.24 в 12:26

"Синята планета" на Станислав Станчев-Бебето можем да видим във Варна

„Синята планета“ е озаглавена изложбата живопис на смолянския художник Станислав Станчев-Бебето в галерия Тереза Зиковска тази вечер от 18:30 ч. „Това е една поетична и емоционална изложба“ – така я представят от галерията. Авторът не е правил изложба от 2016 г., защото отдава приоритет на реставраторската работа. Заедно със своята дъщеря Татяна..

публикувано на 16.05.24 в 16:06