Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде се влошава качеството на въздуха у нас ?

Снимка: Радио ВИДИН

Решенията за подобряване качеството на въздуха не е нужно да са радикални, а добре обмислени и ефективни. Те трябва да са обяснени навреме на хората, защото някои мерки ще изискват промяна в ежедневието им. Това заяви за БТА Ивайло Хлебаров от екологично сдружение „За Земята“.

Той смята, че зад липсата на политическа воля да се предприемат необходимите действия стои некомпетентност, липса на капацитет и контрол, както и икономически интереси. По думите му забавянето във вземането на решения ще коства не само финансови средства на държавата – санкции за неспазване на нормите на качеството на въздуха, но и здравословни проблеми при хората. Хлебаров посочи, че замърсяването на въздуха изостря съществуващи заболявания на дробовете, а дългосрочното излагане на замърсяване води до сърдечно- съдови, ракови заболявания, диабет и др.

Освен контрол и санкции са нужни и стимули и подкрепа за уязвимите части на обществото, каза също експертът.

„Качеството на въздуха се влошава на места, където има комбинация от източници на замърсяване - трафик и/или отопление с дърва или въглища и от неблагоприятни географски и метеорологични условия“, обясни той. И уточни, че това не е характерно само за големия град, но и за по-малко населени места.

В едно закътано село с няколко къщи, които се отопляват с дърва, въздухът може да е много мръсен, но там качеството на въздуха не се измерва, посочи Хлебаров. През годините има тенденция за електрификация на отоплението, но все още дървата са основен източник, уточни той.

Не очаквам да има увеличение на потреблението на газ също. Възможно е някои хора, които бяха преминали на пелети, да се върнат на дърва заради високите цени на пелетите, прогнозира Хлебаров.

„Увеличената цена на дървата за огрев и проблемите с доставките може да стимулират част от хората по-бързо да преминат към отопление с електричество заради фиксираната цена за битовия сектор, защото може да им по-изгодно“, обясни също той.

Хлебаров смята, че като цяло у нас има тенденция към електрификация на отоплението, най-вече чрез климатици. По думите му това означава по-малко замърсяване и по-малко здравни проблеми.

„С навлизането на енергия от слънцето и вятъра, което се ускори в световен мащаб заради намаляващите цени спрямо другите технологии, енергийният микс на България ще става все по-чист“, каза той.

Хлебаров приветства възможността и гражданите да си инсталират слънчеви панели. „И след като потребят това, което им е нужно, да могат да връщат неизползваната енергия в мрежата“, уточни той. Според него трябва да има стимули или подкрепа за домакинствата, за да се използва по-чиста енергия.

По думите му ситуацията в индустрията у нас също трябва да се промени. Според него ТЕЦ „Брикел“ е „емблематичен пример“ за предприятие, което влошава качеството на въздуха.

От години Хлебаров работи за подобряване на ситуацията и в София. Според него има нежелание да се признае, че има проблем с азотния диоксид, който се дължи на автомобилния трафик. Ние вече направихме втори доклад с измервания, но общината не желае дори да провери. Обяснението ми е, че те са наясно, че резултатите трудно могат да бъдат оборени, каза експертът. 

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж

На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..

публикувано на 21.11.24 в 07:14

Нова година в Тунис и Египет излиза по-евтино от някои хотели в зимните ни курорти

Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..

публикувано на 21.11.24 в 08:20