Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МО: Над 2 500 военнослужещи оказаха помощ на пострадалите от водната стихия в Карловско

Село Каравелово, 11 септември 2022 г.
Снимка: Кристина Костова

2 527 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили се включиха в помощ на хората от населените места, пострадали от наводнението в община Карлово в началото на септември. В продължение на 28 дни - от 2 до 29 септември, военнослужещите бяха там, където имаше нужда от тяхната помощ. В дейностите, ръководени от командира на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, бяха използвани 205 специализирани машини. Благодарение на техния труд в с. Каравелово са почистени 90 къщи, 104 дворове, 2 обществени сгради и 3 км засегнати улици. В село Богдан са почистени 67 къщи, 70 дворове и около 3 км от засегнатите улици. Военнослужещите помогнаха и на жителите на с. Слатина.

Още в първите часове на наводнението по искане на областния управител на област Пловдив и на кмета на община Карлово военнослужещи от 61-а Стрямска механизирана бригада се притекоха на помощ на жителите в наводнените села и с бързите си действия евакуираха хора. В спасяването им се включи и шестчленен екипаж с вертолет AS 532 AL Cougar от авиобаза Крумово. Осем човека бяха открити и извлечени с лебедка и колан, както и с кош, на борда на вертолета от покривите на обградените от вода къщи.

Военнослужещите от 61-а бригада също участваха в транспортирането на тежко болни хора. Те доставяха храна и вода за населението. Специалисти от 61-а Стрямска мехнаизирана бригада поставиха инженерни съоръжения за възстановяване на комуникациите и снабдяването към бедстващите райони.

Военнослужещите разчистваха пътната инфраструктура, почистваха дворовете и домовете на хората от дървета, натрупани клони, тиня, кал и други предмети, довлачени от водата. Помогнаха за изхвърлянето на унищожената битова техника, за спасяването на оцелялата покъщнина и за разчистването на затрупани коли. С военни водоноски беше осигурена вода в бедстващите райони, а до възстановяване на водоснабдителната система в Карлово военнослужещи разнасяха вода, осигурена от Българския червен кръст, за болницата и детските градини и ясли в града.

До 10 октомври военнослужещи от Сухопътните войски с многоцелеви ескаватор „Комацу“ продължиха да участват в довършителните аварийно-възстановителни дейности в село Слатина.
По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Допълнителни 4 млн. лв. отпуска общината за служителите във варненския градски транспорт

В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени 33 960 000 лв. за разходи за заетите в градския транспорт, което е с близо 4 млн. лв. повече спрямо миналогодишната сума от 30 250 000 лв., съобщават от Пресслужбата на Община Варна. Средствата могат да бъдат използвани единствено за заплати, извънреден труд, ваучери за храна и обезщетения при..

публикувано на 16.05.25 в 17:10

Синдикати на среща при кмета на Варна с искане за увеличение на заплатите в "Градски транспорт"

Увеличение на заплатите в "Градски транспорт" във Варна с 350 лв. за 2025 г. ще настояват от КТ "Подкрепа". Това съобщи председателят на Конфедерацията във Варна Васил Василев на среща между ръководството на Община Варна, "Градски транспорт" и председателя на КНСБ във Варна Анна Ковачева. " Нашите искания са увеличение с 350 лв. за тази година, като..

публикувано на 16.05.25 в 15:20

Президентът сезира КС за парламентарния отказ да бъде разгледано предложението му за референдум

Президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа Народното събрание да разгледа предложението му за референдум "за" или "против" въвеждането на еврото през 2026 година.  "Моето предложение вече дава резултати. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне чухме от устата на..

публикувано на 16.05.25 в 14:34

Авария на магистрален водопровод остави отново без вода абонати в "Младост" и "Възраждане"

Поради повреда на магистрален водопровод до около 17 часа днес без вода остават абонатите в кв."Възраждане" 1-ви микрорайон и част от 2-ри микрорайон , кв."Младост" от бл. 106 до бл. 109 , от бл. 120 до бл.141 и от бл. 152 до бл. 163 , района на "Варна мел" , "Градски транспот" , "КАТ" и "Метро", съобщиха от ВиК-Варна.  Авария на магистрален..

публикувано на 16.05.25 в 14:27

Иван Грошев: Туристите се движат между ъглошлайфи и триони, по-рано трябва да се подготвяме за сезона

Подготовката за сезона и неговото откриване трябва да бъдат към своя край още преди пристигането на първите чуждестранни туристи. Това мнение изрази в предаването "Новият ден"  Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му в момента много от туристите се намират "между ъглошлайфи и триони", а това скъсява летния..

публикувано на 16.05.25 в 13:30

"Холдинг Варна" обжалва мълчалив отказ на Благомир Коцев, касаещ проекта за воден атракцион на Алея първа

Административният съд във Варна е образувал дело по жалба на "Холдинг Варна" АД срещу мълчалив отказ на кмета на общината Благомир Коцев, съобщиха от пресцентъра на съдебната институция. Делото е образувано във връзка с мълчаливия отказ на Коцев по искане за одобряване на инвестиционен проект по  част „План за безопасност и здраве“ (ПБЗ) и „План за..

публикувано на 16.05.25 в 12:16

Доц. Мая Иванова: Съвременният туризъм трябва да залага на преживяванията

Туристите, които идват във Варна, търсят преживявания - за тях не е важно дали хотелът е луксозен или не, те пътуват заради дестинацията и търсят усещания, свързани с духа и културата на града. Това коментира за Радио Варна преподавателят във Висшето училище по мениджмънт и експерт по туризъм доц. Мая Иванова.  Иван Грошев: Туристите се движат..

публикувано на 16.05.25 в 12:10