Тази събота екипът на Радио Варна гостува във варненското село Неофит Рилски. То се намира в община Ветрино, на около 40 километра западно от Варна, които се изминават за около 30 минути с кола по АМ Хемус. 724 жители има Неофит Рилски, които са регистрирани по постоянен адрес там, но на практика живеещите са повече. Какъв е животът в Неофит Рилски ни разказа Петър Николов – кмет на селото от 2007 г., вече четвърти мандат:
Училището във варненското село Неофит Рилски е закрито, но за радост детска градина има. Тя се помещава в сградата на бившето основно училище „Васил Априлов” и е филиал на забавачницата във Ветрино. За най-малките жители на Неофит Рилски се грижат един помощник-възпитател и учителят Ивета Тодорова:
Една от емблемите на село Неофит Рилски е храм „Свети Архангел Михаил”. Строителството му е започнало през 1866 г. Църквата е изградена по тогавашното изискване да е вкопана в земята. Какво е усещането да биеш камбаната на църквата в продължение на 10 години ни разказа Велика Чолакова:
Разходката ни в село Неофит Рилски продължи в обновената сграда на читалището, където се помещава и пощата. Там наш домакин бе Миглена Петкова, родом от Девня, но дошла като снаха в селото преди 40 години. От три десетилетия работи в пощата и е една от самодейките в Народно читалище „Христо Ботев – 1905”. За времето преди и предизвикателствата сега, чуйте от самата нея:
След кметството, детската градина, пощата и читалището, отидохме и в пенсионерския клуб, където ни посрещна председателят му Георги Иванов. Пред микрофона на Радио Варна той обясни, че след пандемията вече срещите не са толкова чести, защото хората се страхуват да се събират.
Най-голямата туристическа забележителност в село Неофит Рилски е „Исторически парк“ - първият по рода си културно-исторически комплекс, който предлага на българските и чуждестранни посетители интерактивно пътуване до 10 000 години назад във времето през петте епохи на човешката цивилизация. Наш домакин там беше Цветелина Петкова – мениджър Човешки ресурси и екскурзовод в парка:
По време на разходката в парка на стрелбището се срещнахме и с 21-годишната Добромира Станева, въоръжена с лък и стрели, както и със старозагорката Нина Янкова, която се грижи за шест коня, с които обучава деца и възрастни на езда и конна стрелба.
В село Неофит Рилски кипи усилено строителство на къщи за гости. Вече завършено и посрещащо туристи е първото юртено селище, за което ни разказа екскурзоводът Елисавета Славова. Сгушени сред зеленината на млада гора, юртите са за всички любители на здравословния начин на живот, които търсят спокойствие и единение с природата.
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..
Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет; Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..
В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..