Крайният срок за приемане на предложения за любими дървета и интересните им истории в конкурса „Дърво с корен 2022” е до 17-ти октомври. Това е неговото 13-то издание и ще протече в три раздела - "Дърво с корен" - дървета с интересни истории, "Вековните дървета разказват" - за дървета столетници и "Млад природолюбител" - за деца с отношение към природата и грижа към дърветата. „До момента са постъпили 8 предложения, но хората и организациите, които ни подкрепят се активизират в последните дни“ сподели Любомира Колчева от фондация „ЕкоОбщност“, която организира конкурса в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.
Предложенията за участниците трябва да бъдат придружени с историите за тях, могат да бъдат свързани както с населеното място, историческо събитие, с традиции на хората от този край, родова памет, така и с лична история, с 3 снимки / едната трябва да бъде в цял ръст на дървото/, по възможност с координати на обекта, неговото местоположение и по възможност вида на дървото. И да бъдат предоставени имената и електронната поща на номиниращия дървото. За снимките се изисква разрешение от автора, ако се ползват от интернет или от частен архив, че се предоставят за ползване от организаторите на конкурса.
„Могат да участват и участници от предишните 12 издания на конкурса, стига да не са печелили приза „Дърво с корен“.“ подчерта Любомира Колчева. Цялата информация трябва да бъде изпратена на електронен адрес: tree@bepf-bg.org.
В категорията „Млад природолюбител“ се допускат участници – деца от 6 до 14 години, които имат отношение към дървото, което са изпратили за участие в конкурса – да са го засадили, да се грижат или да са го размножили. Победителят в тази категория ще бъде определен от журито.
В журито участват дендролога Евгени Савков от Лесотехническия университет, Веселка Тончева от Института по етнография към БАН и журналистът Стоян Георгиев.
Между 17 и 31-ви октомври журито ще разгледа всички постъпили предложения и ще избере до 10 финалиста, претенденти за титлата „Дърво с корен 2022“, и 3 финалиста в категорията „Вековните дървета говорят“. От 4 ноември до 5 декември 2022 г. на страницата на фондация „ЕкоОбщност" ще бъдат представени историите на дърветата, допуснати в двете категории и гражданите ще могат да гласуват за своя фаворит и в двете категории. Събралите най-много гласове дървета ще определят победителите в двете категории.
„През годините са участвали различни видове дървета, най-често са номинирани дъбовете и чинарите като най-дълголетните, величествени и свързвани с гората ни и с думата „българско“, но е имало и плодни дървета, които участват в конкурса, който набира все по-голяма популярност. Един от участниците в предишни издания бе дърво, свързано с Преподобна Стойна. Друго дърво бе в средата на частна нива и собствениците искаха да премахнат дървото, а то бе свидетел на дълги години от живота и работата на полето на хората от селото. Всяко дърво има своята интересна история и връзка с човека и земята“, си припомни Любомира Колчева.
Тази година конкурсът е част от европейската инициатива “Климат на промяната” (#ClimateOfChange) на Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите хора съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на съвременния свят.
Условията и историите на дърветата кандидати можете да видите на страницата на Фондация „ЕкоОбщност".
От утре, 20 декември, ще бъде напълно възстановено движението във всички посоки на кръстовището на булевардите „Република“ и „Владислав Варненчик“ при Двете кули. Този ангажимент беше поет преди седмица от фирмата-изпълнител пред кмета Благомир Коцев във връзка с предстоящите коледни и новогодишни празници. Участъкът е особено натоварен, тъй като се..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Асен Василев, който е и бивш финансов министър, призова служебният кабинет да внесе в парламента проект за удължаване действието на настоящия бюджет и през 2025 година, предаде БНР. "Ясно е, че в този парламент до края на годината няма да може да се разгледа закона за Бюджета...
Председателят на Синдиката на българските учители във Варна Веселин Рашев връчи на кореспондента на Българското национално радио във Варна Даниела Стойнова плакета на СБУ за журналист на годината за обективното отразяване на дейността на синдиката в подкрепа на българските учители. Рашев благодари на Наталия Чешмеджиева, директор на Радио Варна, за..
Четири жени, станали жертва на телефонни измами, получиха сумите си от прокуратурата. Връщането на откраднатите пари стана възможно, след като при съвместни действия на полицията и прокуратурата бяха задържани двама фактически извършители на поредица от телефонни измами на територията на областите Добрич, Варна и Бургас. Припомняме, че в началото на..
Шест депутатски имунитета поиска изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, предаде БНР. Те са на Лена Бориславова от ПП - ДБ, Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от Възраждане, Гюнай Долоолу от ДПС - Ново начало и Марио Рангелов от фракцията в ДПС около Ахмед Доган. Спрямо народния представител Р. Василев..
Министерският съвет прие Решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница и за преустановяване функционирането на граничните контролно-пропускателни пунктове на вътрешната българо-румънска и българо-гръцка граница. Решението има за цел обезпечаване на изпълнението на четиристранната декларация между Австрия,..
С декларации на политическите сили започна последното за годината заседание на Общинския съвет във Варна. Към този момент проектът за дневен ред все още не е приет и същинската работа на съветниците не е започнала. ОбС-Варна с последно заседание за тази година Мартин Димитров от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България"..