В средата на август беше обявено началото на Международния конкурс за нов център на Добрич. Идеята на местната община е да бъде избран проект за цялостната визия на централната градска част, който да бъде осъществен на етапи. Избраното жури е съставено от 9 архитекти от България, Румъния, Франция и Швейцария. След като минат през „ситото“ на експертното мнение на журито, трите най-добри проекта ще продължат към следващата „пряка“, където ги очаква мнението и становището на гражданите.
Провеждането на подобни конкурси и активното участие на хората в градското планиране е правилният модел, който общините трябва да следват, смята ръководителят на конкурса за нов облик на центъра на Добрич архитект Явор Панев от Фондация „Оптимистас“.
„Градското планиране оказва директен ефект върху живота на хората в определен град. Те трябва да имат отношение и активност към планирането. Затова искаме тези три проекта да бъдат представени на жителите на Добрич, които да изразят своето мнение и да гласуват за този, който им харесва най-много“, коментира от своя страна юристът Цвета Йоцова от същата организация.
„Хубавото е, че има и осигурено финансиране. Журито също ще следи за финансовата рамка и възможността проекта да бъде изпълнен, а не да се превърне в нещо красиво, но само пожелателно“, допълни арх. Явор Панев.
Кметът на Добрич Йордан Йорданов също се присъедини към мнението, че участието на гражданите в развитието на градските пространства е важно.
„Градовете са за хората“, каза Йорданов и даде за пример със САЩ, където е живял преди години.
„Там гражданската позиция е много активна и гражданите са насърчавани за това. Те не се притесняваха да питат и нас, въпреки че сме били чужденци, за всякакви неща, включително и за публични пространства“, коментира Йордан Йорданов.
Той се надява да бъдат привлечени повече хора в този процес.
„Надявам се да дадем добър пример, който и други общини да последват“, каза кмета на Добрич.
Кметът припомни, че в момента центърът на града е в окаяно състояние.
„Центърът на Добрич беше обновен през 2010 година по незнайно какъв проект, сглобен отчасти и в последните минути с едни много тънки плочи с дебелина между 14 и 18 мм. За район като нашия с толкова големи температурни амплитуди е невъзможно една плочка с такава дебелина да издържи дълго“, поясни Йорданов.
Той обясни, че до момента не са били предприемани действия за промяна на облика на центъра заради гаранционния период.
„Иначе общината щеше да бъде глобена с 5-6 милиона лева“, коментира кмета.
Крайният срок за участие в Международния конкурс за нов облик на центъра на Добрич е до 30 ноември. Цвета Йоцова подчерта, че авторите на проектите ще останат анонимни.
„Правим така, че нито един от членовете на журито да не знае имената на авторите на проектите, които оценяват. Идеята е да се оценяват проектите, а не проектантите за да няма подвеждане, влияние или някакви съмнения“, каза Йоцова.
Архитект Явор Панев поясни, че журито е съставено от хора с опит в промяната на облика на подобни градски пространства по целия свят.
„Надявам се и участниците да бъдат от различни страни за да има повече гледни точки, от които да се избере най-добрата“, коментира Панев.
Победителите ще бъдат обявени на 19 декември.
Цвета Йоцова заяви, че до момента подобни конкурси са се случвали много трудно в България.
Сега обаче нещата се променят. Пример за това е и сградата на „Карим дом“ във Варна, която преди дни стана големият победител в четвъртото издание на конкурса „Архитектурни награди на България 2022“, организиран от Камарата на архитектите.
Според архитект Панев и адвокат Йоцова, тази награда е признание за това, че моделът с международните конкурси е правилен и успешен.
Те се надяват подобен конкурс да се проведе и за Дупката в центъра на Варна, където нещата са в застой поради редица фактори.
Чуйте какво споделиха в студиото на Радио Варна кметът на Добрич Йордан Йорданов, арх. Явор Панев и адвокат Цвета Йоцова:
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..