Забрадката на мама и баба
Тя приветства събралите се днес членове на неправителствената организация.
Дамите бяха откровени, че съвременният живот не изисква от тях да носят забрадки, а само шапки през зимата или лятото.
Забрадката идва от хинди и означава „да вържа“. Това е триъгълно или квадратно парче плат, което се връзва на главата и служи като защита или като декоративен елемент.
Някои забрадки имат символично значение. В различните фолклорни области те се различават и носят символиката на областта. Добруджанската забрадка е жълта с дълги копринени ресни, символизиращи златните житни класове, отглеждани от местното население, но по време на жътва се носели бели изчистени кърпи.
Ежедневните забрадки се носели, за да предпазват от студ, слънце, да не падат дългите сплетени коси на жените. Забрадената жена – това подчертавало нейната скромност, смиреност и символ на духовна красота. Носенето на забрадка в храма е било задължително – в знак, че жените са смирени и пред Бога.
Някои от забрадките в изложбата са изработени от коприна, други са памучни, трети са празнични – с орнаменти. Албена Войчева е донесла например най-старата, на 100 години. Повече любопитните могат да научат на следващата среща на клуба на 31 октомври.
Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..
100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..
Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..
За поредна година каварненският храм „Св. вмчк Георги“ изработи превърналите се в традиция художествени календари. Тази година ч естта да краси новото издание е отредена на творбата на шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4. група "Светулка" в Детска градина "Радост" в Каварна, с ръководител Геновева Енкова. По идея на своята..
Продължава рекламата и предлагането на устройство против състояния на тревожност, въпреки становището на институциите за “съмнителни качества” и решението за забрана на представянето му по заблуждаващ за потребителите начин. За това сигнализира последовател на онлайн платформата “Ние, потребителите”, който изпраща активно видео в социалната мрежа..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За..
Преди празниците енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Коледа на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни. Ще се събират само дълготрайни продукти като консерви,..