„Не забравяй, но не отмъщавай!“ – девиз без давност, който е и основният жалон в дейността и структурите на тракийските движения у нас. Те, както и Тракийският научен институт със своите филиали в страната ни, поддържат традициите и духа на онези българи, които през годините са били принудени да напуснат родните места и търсят спасение в българската държава. От своя страна, научното звено изследва и популяризира историята на тези процеси, но също така бита и културата на нашите прадеди.
Още от самото си създаване на 26.02.2019 г. филиалът на ТНИ във Варна е поел отговорността да съхрани паметта за драматичните събития, разиграли се в европейските територии на Турция, да разказва за тях и потомците на тези българи, за техните борби за извоюване на църковна независимост, за участието им в национално-освободителните движения и възстановяването на българската държавност, посредством научно-изследователската си дейност. Това са обичайните тематики на ежегодните Известия на регионалното научно звено, чийто три тома вече са на разположение на читателите, които носят Тракия в сърцето си.
Том трети на научното издание се осъществи с финансовата подкрепа на Община Варна чрез фонд „Култура”. Основната тематика в него е свързана с принудителното изселване на българите от Източна Тракия на основата на изследванията на доц.д-р Стоян Райчевски. Авторът на тази разработка ни предлага задълбочени анализи и коментари за хронологията и същината на процеса на обезбългаряването на Тракия, фокусирайки се върху събитията в навечерието, по време и след Илинденско-Преображенското въстание, Балканската война от 1913 г. и Първата световна война.
В том 3 на Известията е отбелязана и 110-годишнината от Балканската война (1912-1913) с научна статия за демографските основания, включени в комплекса от мотиви за постигане обединението на България чрез инициирането на тази освободителна по своя характер война.
Изданието е плод на усърдния труд на целия екип на ТНИ-Варна, но също така и на академичната подкрепа и съдействие на Тракийския научен институт, на когото изказваме своята искрена благодарност.
ПОКАНА
Уважаема общественост на град Варна,
Заповядайте на официалното представяне на сборника, което ще се състои на 31 октомври 2022 г. от 17.00 часа в Арт салона на Радио Варна.
Доц. д-р Геновева Михова – директор на ТНИ-Варна,
Симеон Кулиш – научен секретар на ТНИ-Варна
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..