Навръх професионалния празник на брокерите на недвижими имоти ви срещаме с Юлия Хвърчилкова - отдала 18 години от живота си на професията. Професия, която по думите й продължава да се развива с много бързи темпове и става все по-привлекателна за младите хора.
"Всички съвременни младежи търсят бързо кариерно развитие, гъвкаво работно време и справедливо заплащане. Брокерската професия може да им даде всичко това", коментира интереса на младите към професията Юлия Хвърчилкова.
Едно от предизвикателствата пред брокерите на недвижими имоти е да намерят правилния подход към клиента. Според Юлия Хвърчилкова, най-важните качества са комуникативност и самодисциплина.
"Брокерът трябва да е гъвкав в стресови ситуации и в много бързо променяща се среда. Да работи добре в екип и да не гони лични интереси. Най-голямото предизвикателство обаче е брокерът да може да разбере своя клиент", посочи още тя. И напомни, че не на последно място, брокерът трябва да притежава необходимата квалификация. От своя страна клиентите също е добре да проверяват това преди да се обърнат към услугите на дадения посредник. Клиентите у нас обаче нямат този навик, каза Хвърчилкова и допълни, че в нейната 18-годишна практика, само един клиент я е попитал за нейната професионална квалификация.
За съжаление и днес продължават порочните практики в бранша. Най-често срещаните похвати на нелоялните брокери и фирми са фалшивите обяви.
"Това са нереални обяви, с изкривени характеристики на имота, неактуални и откровено измислени", каза Юлия Хвърчилкова и посъветва всеки клиент първо да провери дали фирмата има сайт.
"В XXI век няма как фирма да е без сайт. Важно е хората да проверят дали брокерът, който е дошъл в имота им фигурира в тази агенция. Не са редки случаите, в които хора се представят за брокери, а те всъщност не са", подчерта Хвърчилкова.
Тя посъветва хората никога да не дават пари извън офиса на фирмата, без присъствие на мениджър или собственик и винаги да изискват подписване на договор за посредничество. Според Хвърчилкова обаче, не са редки случаите, в които и самите клиенти са нелоялни към брокерите в опита си да го "заобиколят" и да не платят за услугата като след време потърсят контакт директно със собственика на имота.
Проблем по думите на Юлия Хвърчилкова е фактът, че много от клиентите не разбират същността на брокерската професия.
"Те рядко съдействат при анкетиране, когато искаме да разберем какви са техните нужди. Клиентите асоциират брокера с обявата, а не с това, че този човек може да им бъде полезен в цялостния процес", коментира брокера.
Според нея, клиентите не са станали по-придирчиви, а по-скоро са по-объркани.
"Клиентите са залети с всякаква информация, което обаче не ги прави по-информирани, а по-объркани", коментира Хвърчилкова.
Динамичната обстановка в световен мащаб с пандемията, а след това и войната, не са се отразили негативно на имотния пазар, категорична беше тя. Българите търсят сигурност за своите спестявания, чрез инвестиция в недвижимо имущество, каза още Юлия Хвърчилкова.
Освен много динамика, в професията има и много куриозни ситуации при срещите с клиенти. Юлия Хвърчилкова се спомни за някои от тях в своята практика.
"Спомням си една от първите ми сделки. Беше в квартал Виница. Една дама си закупи таванско помещение в новострояща се сграда. Строежът беше в много ранен етап. Две години по-късно, тя дойде в офиса и ме помоли да й покажа къде се намира сградата, в която си е купила имот, тъй като беше забравила", спомни си Хвърчилкова.
"Друг случай, за който сега се сещам беше от квартал Галата, където две дами искаха да си закупят апартамент. Условието им обаче беше да е на 300 метра от морето, защото ги е страх да не ги залее цунами", спомни си още с усмивка брокера.
Въпреки дългогодишната си практика, тя не спира да се усъвършенства, което за нея е от изключително значение. За това спомагат и многобройните обучения, които Национално сдружение "Недвижими имоти" организира за да повиши квалификацията на брокерите.
Подобен форум предстои от днес в София по повод професионалния празник на брокерите и 30-та годишнина от създаването на сдружението. В конференцията ще участва и гост-лектор от САЩ.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с Юлия Хвърчилкова:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..