Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Бяла заслужи титлата „Европейски град на спорта“ за 2023 година

8
Спортна проява в Бяла
Снимка: община Бяла

Бяла ще е Европейски град на спорта през 2023 година. Това обявиха от общинската администрация в града. Планирани са над 40 спортни прояви през следващата година, като надеждите ни са да оправдаем титлата, каза за Радио Варна Христина Келисакиева, връзки с обществеността в общината и  основен участник в екипа изготвил кандидатурата за Европейски град на спорта.

Впечатлихме екипа на Асоциацията на европейските градове столици и градове на спорта с отличната спортна база, която имаме, разказа Христина Келисакиева. Най-голямото спортно съоръжение в града е Спортен комплекс „Черноморец“, в който има футболен терен, спомагателни игрища за баскетбол, волейбол, тенис, а преди години е изградена и много голяма площадка за фитнес на открито. Европейските представители, обаче, са били силно впечатлени от богатия спортен календар на общината и ентусиазма на екипа направил презентацията на Бяла.


Във всички села в общината са изградени площадки за игра за децата, каза още Христина Келисакиева. В резултат на това се наблюдава по-голяма спортна активност сред местните хора – някои са започнали да тичат, други карат велосипед.

Гордеят се със спортните постижения на двамата братя щангисти Христо и Стефчо Христови. Миналата година Христо е сред българските представители на Олимпиадата в Токио. Не забравят и вече бивши заслужили спортисти – от Бяла е и Красимир Зафиров, който в момента е президент на местния футболен клуб.

За 2023 в европейския град на спорта Бяла са планирани десетки състезания и спортни активности – турнири по футбол, волейбол, тенис и стрийт баскетбол, състезания по ориентиране, плажни спортове, плуване, колоездене и триатлон, 3-дневен спортен фестивал с отворени тренировки по пилатес, зумба и стречинг, тренировъчни лагери, семинари и обучения.


Снимките в публикацията са на Община Бяла.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Монтират временен светофар по пътя "Аспарухово" - "Галата"

Около 10.30 часа днес се очаква да започне монтирането на новите два временни светофара  край У-образното кръстовище по пътя „Аспарухово“ – „Галата“. Това съобщи за Радио Варна заместник-кметът Димитър Кирчев.  Мярката ще важи за участъка, разположен на около 250–300 метра след кръстовището, като движението ще се осъществява само в едната лента –..

публикувано на 18.08.25 в 10:20
Ивайло Маринов, кмет на район

Паметник на хан Аспарух ще бъде поставен в кв. "Аспарухово"

Конен паметник на хан Аспарух ще бъде поставен във варненския квартал "Аспарухово", съобщи за Радио Варна районният кмет Ивайло Маринов. Монументът е с височина 5.50 метра, негов автор е скулпторът Николай Нинов. Идеята той да бъде поставен в парка в квартала към този момент не може да бъде реализирана, затова временно се очаква паметникът да се монтира..

публикувано на 18.08.25 в 10:00

Безплатно изследват за ХИВ/СПИН във Варна

Община Варна се включва в националната лятна АНТИСПИН кампания „Предай нататък лято без риск“. От 17 до 20 часа днес, 18 август, на входа на Морската градина във Варна, до Слънчевия часовник, доброволци от превантивните клубове към дирекция „Превенции“ ще предоставят на гражданите информация и превантивни материали за ХИВ/СПИН. Медицински..

публикувано на 18.08.25 в 09:02

Фарът в Шабла отваря врати за посетители

Ден на отворените врати ще се проведе от 9 до 17 часа днес в Шабленския фар, съобщиха от Община Шабла. Това е последната възможност тази година да го посетите, припомнят от администрацията. 18 август - Международен ден на морските фарове Фарът в Шабла е най-старият фар по Българското Черноморие. Боядисан в бяло и червено, той повече от век и..

публикувано на 18.08.25 в 08:24
Велислава Делчева

Омбудсманът внася в Парламента предложенията за свой заместник

Очаква се днес омбудсманът Велислава Делчева да изпрати в Народното събрание предложение за избор на заместник.  Името на получилия най-много точки кандидат трябва да бъде публикувано на страницата на институцията и внесено в Народното събрание днес, 18 август. Кандидатите за поста са Мария Филипова - председател на Комисията за защита на..

публикувано на 18.08.25 в 08:16

Тръмп приема Зеленски в Белия дом днес

Американският президент Доналд Тръмп приема днес в Белия дом украинския държавен глава Володимир Зеленски. Двамата ще обсъдят пeрспективите за прекратяване на войната в Украйна.  По-късно към тях ще се присъединят и европейски лидери, предаде БНР.  "Благодарен съм на президента на Съединените щати за поканата. Всички ние еднакво искаме да сложим..

публикувано на 18.08.25 в 08:13
Фарът на Морска гара-Варна

18 август - Международен ден на морските фарове

Денят на фаровете се отбелязва на 18 август за първи път в Шотландия през 1994 г. Две десетилетия по-късно над 450 фарове в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете. Съоръженията с форма на кула обозначават..

публикувано на 18.08.25 в 06:44