Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Класика в бъдещето" - Music M. A. G. Project с голям концерт във Варна

Над 20 музиканти на сцената, специални гости и съраунд звук очакват публиката на 6 ноември в Зала 1 на ФКЦ

Определят ги като българските Яни, Вангелис, Хаваши... Но музикантите от Music M. A. G. Project създават съвременна електронна авторска музика, която се откроява на българската музикална сцена със своята автентичност и оригиналност.

На 6 ноември от 19:00 ч. в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна предстои поредният голям аудио-визуален спектакъл на Music M. A. G. Project под надслов "Класика в бъдещето". На сцената ще се качи и камерен оркестър с диригент Георги Зайранов, а специални гости ще бъдат доайенът на българската електронна музика проф. д-р Симо Лазаров, Дамян Димов - един от най-добрите майстори на кавала, както и акордеонистът Йордан Кънев. Публиката отново ще може да се наслади на изключителния съраунд звук, обхващащ залата от всички страни, който, заедно със светлинното шоу и специалната сценография, превръща спектакъла в неповторимо преживяване.

Яница Кънева & Music M. A. G. Project - “See Me In The Silence” (live, 2020)

Създател на Music M. A. G. Project е варненският музикант Мирослав Гочев. Преди около 10 години започва да записва идеите си в своето домашно студио, а преди 5 години тези идеи прерасват в сериозен проект, който започва регулярно да се представя и на живо пред публика. Голяма заслуга за това има Яница Кънева, която, освен че е главно действащо лице на сцената, аранжира и разписва партитурите за струнния оркестър и за останалите музиканти на сцената.

Мирослав Гочев: Когато работиш със синтезатори в областта на електронната музика, на практика няма ограничения. Преди години, съвсем случайно, присъствах на един концерт, в който на живо чух съраунд звук. Останах изключително впечатлен и в резултат на това с Яница няколко пъти ходихме до Германия, за да гледаме още такива концерти. Участвахме и в различни форуми по темата, от които научихме много, за да дойде моментът, в който на родна територия си създадохме собствен екип, с който работим. И ето, че предстои за четвърти път да организираме концерт със съраунд звук.

Как определяте стила си?

Яница Кънева: Стилът ни е широкообхватен. В началото си беше чиста електронна музика. След като добавихме акустичните инструменти, започна да наподобява ню уейв. По-късно започнахме да правим по-пианистични неща, което привнесе смуут джаз звучене. Както и Мирослав спомена, в този тип инструментална електронна музика ограничения не съществуват, така че в музиката си влагаме всичко, което излиза от душата и от емоциите ни, без да се съобразяваме със стилови рамки. А освен всичко това, вплитаме и български фолклор и крайният резултат е наистина интересен.

М. Г.: И все пак в основата е чилаут звученето. Това е любимият ми стил за композиране и на тази база надграждаме, за да се стигне до цялостния завършен облик на Music M. A. G. Project.

Поглеждате ли към музикалните пазари извън България?

М. Г.: Със сигурност. Вече имаме предложение от наши приятели диджеи, чиято музика звучи в цяла Европа и които са част от сериозни лейбъли, да ремиксират наша музика. Особено са впечатлени от концертното изпълнение на "Росни ми, росни, Росице" от концерта ни през 2020 г. и скоро предстои да излезе ремикс на тази песен. А иначе за концерти извън рамките на България, имахме идея да представим музиката си на живо в Румъния и Германия, но Ковид пандемията осуети плановете ни. Разбира се, не сме се отказали от тези идеи и рано или късно ще ги осъществим.

От много години работите заедно. Успявате ли все още да се вдъхновявате един друг?

М. Г.: Яница ме вдъхновява много. Освен в Music M. A. G. Project, тя участва и в други музикални проекти, където е доста дива, и нейният начин на свирене и на себеизразяване чрез музиката няма как да не ме вдъхнови.

Я. К.: Самите концерти с Music M. A. G. Project са голямо вдъхновение за мен. Преди години, когато Мирослав ми сподели идеята си някой ден да се случи подобен концерт с наша музика, му отговорих, че е луд. Четири години и четири концерта по-късно със сигурност мога да кажа, че това е истинското вдъхновение.

Защо решихте да озаглавите предстоящия си концерт "Класика в бъдещето"?

Я. К.: Причините са няколко. Доста от нашите композиции след аранжирането им за струнен оркестър прозвучаха много класически. Тъй като аз съм ги аранжирала, всичко е писано изцяло по законите на класическата музика. Освен това, един от специалните гости на концерта е проф. д-р Симо Лазаров - той полага основите на електронната музика в България, за да можем всички ние след него да вървим по този път. Това също е препратка към миналото - пак говорим за класика, но в жанра на електронната музика. Така че името на концерта много точно описва това, което публиката ше види на 6 ноември.

М. Г.: Преди 45 години Симо Лазаров създава първото студио за електронна музика в България. Това се случва в Българското радио. А един от младежките ми спомени е една висока сцена в центъра на Варна. Когато се приближих, на нея видях един човек, а около него пушеци и страхотни електронни звуци. Това е първият и единствен път, в който съм виждал Симо Лазаров да музицира на живо. Тогава запомних неговото име, а след години имах честта и да се запозная лично с него. Оттогава поддържаме приятелски отношения и планираме да създадем нещо заедно. Все още това не се е случило, но пък го поканихме да участва на нашия предстоящ концерт - покана, която той с радост прие. Ще изпълни няколко свои композиции, в последната от които ще участваме и всички ние на сцената.

Още за специалните гости на концерта, за вдъхновението и за пътя дотук, слушайте в разговора с Яница Кънева и Мирослав Гочев в прикачения звуков файл.

Билети за концерта "Класика в бъдещето" на Music M. A. G. Project могат да се закупят на касите на Фестивалния и конгресен център, както и онлайн ТУК. Проектът се осъществява с подкрепата на Фонд "Култура" на Община Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътят" - изложба в памет на Георги Лечев в ГХГ - Варна

Почит към приноса на Георги Лечев (1949 - 2025) в българското и европейското изкуство е изложбата, която е подредена в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Тя е организирана със съдействието на семейството на художника, а повечето от графичните произведения са предоставени от Галерията за графично изкуство - Варна.  Името "Пътят"..

публикувано на 18.11.25 в 14:20

ANTHRAX са специални гости на IRON MAIDEN за концерта на 26 май в София

След анонса за завръщането на IRON MAIDEN в България с историческото турне „Run For Your Lives“, вече е ясно, че легендарните трашъри от ANTHRAX ще бъдат специални гости за концерта на Национален стадион „Васил Левски“ на 26 май догодина. Така шоуто в София събира на една сцена две от най-ярките и влиятелни имена в историята на тежката музика. ANTHRAX,..

публикувано на 18.11.25 в 14:05

Marilyn Manson e третият хедлайнер на "Hills Of Rock 2026"

Провокатор, икона, културно явление, творчески хамелеон - Marilyn Manson е третият хедлайнер на "Hills Of Rock 2026". Артист, който от появата си изкривява границите на съвременната алтернативна култура и променя представата за това какво може да бъде световната рок сцена. Образът му непрекъснато се движи по ръба между високото изкуство, гротеската и..

публикувано на 18.11.25 в 13:59

ПРИСТАН - Европейски ден на авторите и Ден на четенето във Варна

В периода 11 ноември – 12 декември 2025 година училища и детски градини ще отбележат и ще отпразнуват Европейския ден на авторите и Деня на четенето. Два вдъхновяващи повода за ново читателско пътешествие, представи инициативата в Радио Варна Мария Баджакова от Младежка фондация "Аморфа". В инициативата освен чилища и детски градини участват още..

публикувано на 18.11.25 в 13:51

Ricchi e Poveri с концерт във Варна на 22 ноември 2025

Италианските музикални легенди и любимци на няколко поколения меломани Ricchi e Poveri ще направят концерт във Варна на 22 ноември тази година! Мястото на дългоочакваното събитие е зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта, съобщават организаторите от "BGTSC". Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през далечната 1968 година и..

обновено на 18.11.25 в 13:36

"Копнеж за светлина" - съпреживяване на извървян път

„Копнеж за светлина“ е новата поетична книга на проф. Андрияна Андреева. Тя е продължение на предишната й творба „Сезони за обич“. В „Копнеж за светлина“ лириката е по-зряла и част от провокацията идва от графиките на Стоимен Стоилов, поместени в книгата. Тази стихосбирката е съпреживяване на път, който е извървян, път, който преминава през..

публикувано на 18.11.25 в 13:23

"Фауст" открива Коледния фестивал на Варненска опера на 22 ноември

26-ият Коледен музикален фестивал на Държавна опера Варна започва с операта "Фауст" от Гуно на 22 ноември. Под диригентската палка на Светослав Борисов и в режисурата на световно признатата Вера Немирова, варненската публика ще се потопи в зрелищния спектакъл за сделката с дявола, силата на любовта и цената на човешката душа. Музиката на Гуно обединява..

публикувано на 17.11.25 в 09:55