Процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ към Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) все още не е отворена за кандидатстване. Очаква се да стартира от средата на месец ноември тази година. Министерството на регионалното развитие и благоустройството прави това уточнение във връзка с получени сигнали за обявен прием на документи.
До момента разработеният проект на документи и насоките за кандидатстване бе в процес на обществено обсъждане. Те могат да бъдат намерени на интернет страницата на МРРБ и в информационната система за НПВУ – ИСУН. Предстои окончателното им утвърждаване. Възможно е в процеса на разглеждане и отразяване на постъпилите становища и коментари пакетът документи по процедурата да претърпи изменение. Затова гражданите все още не трябва да подават документи към общините, допълват от министерството.
До края на седмицата се планира разяснителна среща с домоуправителите, които от своя страна да обяснят на собствениците правилата на програмата. Едно от тях е, че паспортизацията и обследването ще бъдат за тяхна сметка. „В Балчик по програмата могат да бъдат обхванати поне 20 блока, някои от тях имат техническите паспорти, но на обследване за енергийна ефективност подлежат всички, тъй като има промени в нормативната уредба“ – обясни зам.-кметът по устройство на територията Димитрин Димитров. Той припомни, че в предходния етап на програмата тези дейности са били безплатни. Тогава са успели да се възползват собствениците на два панелни блока, като други пет са били одобрени за финансиране, но ресурсите до тях не са стигнали.
Как ще се кандидатства:
Многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост, ще могат да кандидатстват по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – eтап I”. Това означава, че в тях трябва да има поне четири обекта и да принадлежат на поне двама собственици. За целта ще трябва да се изготвят обследвания за енергийна ефективност и за установяване на техническите характеристики на сградата, архитектурно заснемане и технически паспорт. Мерките ще се изпълняват във всички 265 общини в страната.
Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция по процедурата, която ще се финансира със средства от Механизма за възстановяване и устойчивост.
Публикуваният от Министерството на регионалното развитие и благоустройството проект на документи предвижда още предложения за изпълнение на инвестиция по процедурата да могат да бъдат подавани само в партньорство с общинската администрация на общината, където се намира сградата. Сред изискванията е също сградите да са проектирани преди 26 април 1999 г.
Чрез изпълнението на мерките ще трябва да бъде постигнато поне 30% спестяване на първична енергия и клас на енергопотребление „В” или по-висок. За целта се предвижда възможността за финансиране на подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове, изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, ако са посочени в енергийното обследване, ремонт или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност. Предвижда се допустими да са реконструкцията на вертикалната система за отопление в хоризонтална при осигуряване на индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата, ремонт или подмяна на електрическата инсталация и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части на сградата, инсталиране на системи за централизирано управление на топлоподаването при локални източници и на осветлението в общите части на жилищната сграда.
Няма да се финансира подмяната на отоплителни тела в самостоятелните обекти, на асансьори, обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти, изпълнение на дейности по вертикална планировка около сградата или ремонт и подмяна на ВиК инсталации.
Важно условие е, че сдружения на собственици, подали заявления за интерес и финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, няма да ползват предимство при кандидатстване по настоящата процедура и следва да подадат всички изискуеми документи.
Процедурата ще има два крайни срока за кандидатстване. Първият е до 23:59 часа на 15.02.2023 г. Вторият срок е до 23:59 часа на 31.03.2023 г.
Първият етап предвижда предоставяне на 100% безвъзмездна финансова помощ за обновяване на многофамилни жилищни сгради. Предвидените за него средства са в размер на 1 129 881 600 лева с включен ДДС. Общият размер на средствата по проекта възлиза на 1,4 млрд. лв.
Предвижда се минималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда или блок-секция да е 100 000 лева, а максималният да не може да надхвърля 6 500 000 лева.
Проектът на Насоки за кандидатстване и пакета документи към тях са публикувани на интернет страницата в секция „За обществено обсъждане" на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..
Координационна среща по темата за пътната безопасност се проведе днес в Министерския съвет. " Тежките катастрофи с жертви и пострадали продължават да се случват и ние сме длъжни да реагираме по категоричен начин. Необходимо е да се изчистят, включително и законодателно, всички тромави процедури и механизми, които пречат на институциите да действат бързо..
Временната комисия "Правна" разгледа предложение във връзка с изменение и допълнение на Наредбата на Общинския съвет на Варна за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти. В началото на заседанието част от промените бяха оттеглени. Причината е писмо от областния управител от тази сутрин. В него се казва, че предлаганите..
ЕНЕРГО-ПРО уведомява своите клиенти, че са получени сигнали за фалшиви съобщения по електронна поща, които по външен вид наподобяват изпращаните до клиентите електронни фактури. Тези съобщения нямат нищо общо с дружествата от Групата ЕНЕРГО-ПРО Варна. Компанията съветва своите клиенти да се отнасят с повишено внимание към получаваните под формата на..