На много улици и невралгични кръстовища във Варна са изградени повдигнати пешеходни пътеки. Тяхната основна цел е ограничаването на скоростта и осигуряване на безопасно пресичане на пешеходците. Според председателя на Европейския център за траснпортни политики Диана Русинова обаче, тези повдигнати пешеходни пътеки създават опасност, както за пресичащите, така и за шофьорите.
"Тези пешеходни пътеки са много по-опасни от обикновените. У нас изкуствените неравности на пътя рядко отговарят на нормите и са доста по-високи от допустимото. Те се превръщат в препятствие или трамплин и превозните средства с по-висок център на тежестта буквално биват изхвърляни от пътя. В крайна сметка, ние трябва да накараме водачите да намалят преди опасността, а не когато вече са достигнали до тази опасност. Затова и подкрепяме повече изграждането на легнали полицаи преди пешеходните пътеки, а не самите пътеки да бъдат повдигнати", посочи Русинова.
Максималната височина на повдигнатата пешеходна пътека в най-високата й част трябва да е не повече от 7.5 сантиметра, поясни още експерта.
"Въпреки тези норми, ние сме се натъквали на повдигнати пешеходни пътеки с височина 12, 14 и 16 сантиметра, каза Диана Русинова и допълни, че максималната широчина трябва да е не повече от 4.20 метра. Има и изискване за отстояние между изкуствената неравност и бордюра, което трябва да е 30 сантиметра.
Една от улиците във Варна с повдигната пешеходна пътека е пред НУИ "Добри Христов". Подобна изкуствена пътна неравност има и пред Детска градина "А.С.Пушкин". И двете отговарят на изискванията за височина и широчина, показа проверка на Радио Варна. На тези места има голям човекопоток и често деца, по-големи ученици и родители притичват от единия тротоар до другия. Според Диана Русинова в зоните около училищата и детските градини трябва да се полагат повече грижи от общините за безопасността.
Не всички шофьори обаче смятат повдигнатите пешеходни пътеки за опасни, показа анкета сред варненци.
"Не смятам, че са опасни, особено ако се спазва ограничението на скоростта", коментира варненски шофьор.
Според друг негов колега зад волана обаче е на мнение, че изкуствената неравност трябва да е преди самата пешеходна пътека.
"Пешеходните пътеки трябва да се полегато повдигнати, а не толкова рязко, колкото бяха преди", коментира шофьор, който тъкмо преминаваше в района на Музикалното училище. Друг варненец пък смята, че пешеходните пътеки в района са доста по-безопасни от други в града.
Каквито и да са пешеходните пътеки – повдигнати, обикновени или с легнали полицаи преди тях, най-важното е винаги да караме внимателно, със съобразена скорост и да спазваме правилата на пътя.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Диана Русинова и анкетата с варненски шофьори:
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..
За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба. Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..