Декарбонизацията и преодоляването на недостиг на екипажи от Украйна и Русия са големите предизвикателства пред морския транспорт след началото на войната в Украйна. Това коментира за Радио Варна кап. Димитър Димитров от Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани (CESMA).
Морският транспорт обаче е достатъчно адаптивен и няма и функционира нормално, въпреки извънредните обстоятелства. Според различни оценки, около 14 на сто от екипажите идваха от Русия и Украйна, но повечето моряци намериха начини да напуснат зоните на конфликта и да продължат да упражняват професията си, каза Димитров. По думите му, сред предизвикателствата от санкциите в следствия на войната в района на Черно море, е отливът на някои традиционни бизнеси като кораборемонта. Голяма част от руските плавателни съдове до началото ѝ, се ремонтираха в България, припомня Димитров.
Около 80 до 90 на сто от международната търговия се извършва по море. За последните 30-тина години, морският транспорт се удвоява средно на всеки пет години, посочва Димитров. Така декарбонизацията му, т.е. намаляването на генерираните от него въглеродни емисии - заложени в различни идеи за зелен икономически преход до 2050 г., се превръща в едно от най-големите световни предизвикателства, сочи доклад от 2021 г. на Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA).
Вече има примери за кораби, които се движат с различни горива, базирани на азотни или водородни съединения. Те обаче вървят и нови мерки и изисквания за безопасност.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..