Вицепрезидентът Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Домакин на събитието е Националният дворец на културата, а БНР е медиен партньор. Конференцията беше открита с приветствия на президента Румен Радев и на патриарх Неофит. Слово произнесе и вицепрезидентът Илияна Йотова. Във форума участват известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и техни български колеги. Предмет на дискусиите им е ролята на България за създаването на славянската книжнина и култура. Тема на дискусиите е перспективата пред лекторатите по български език и култура в чуждестранни университети. Събитието ще завърши с кръгла маса „Кирилицата в ХХI век“.
„Противопоставяме се на всякакви опити – и от Изток, и от Запад, да се променя историята ни", каза вицепрезидентът Илияна Йотова и подчерта, че президентската институция отдава признание към научните открития на българските учени и упорството им в търсене на истината за богатата българска култура. "Недопустимо е днес историята да се променя, преиначава, обслужвайки геополитически интереси", заяви тя. "От уважение към историята и нашите герои от миналото, няма да споменавам имената на авторите на лъжи", добави Йотова. Тя е категорична, че "историята не трябва да се употребява за политически лозунги, както и че е много важно научните открития и постижения да достигат до по-голяма аудитория".
Вицепрезидентът отбеляза още, че е опасна тенденцията българският език да се измества от факти, които нямат нищо общо с науката. По думите ѝ кирилицата е емблема на православието, освен това тя доказва нашия принос и в Европа, и в Северна Азия. Вицепрезидентът посочи, че във форума следва да бъдат разгледани перспективите пред кирилицата в новата дигитална ера. "Това е форум за диалог, за дискусии и нови проекти", обясни Йотова и допълни, че амбицията е форумът да се провежда на всеки две години.
Не можем да говорим за кирилицата без да почетем приноса на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, заяви във видео обръщение президентът Румен Радев. По думите му, благодарение на покълналата в Преслав и Охрид старобългарската книжнина, България се превръща във втори център на цивилизацията след Византия.
"Превърнала се в най-ценен наш дар към човешката цивилизация, кирилицата изгражда мостове", отбеляза държавният глава и допълни, че тя продължава да служи на десетки народности по света. Той е категоричен, че кирилицата има своето безспорно бъдеще в глобалния свят.
Епископ Поликарп отправи приветствие от името на българския патриарх и софийски митрополит Неофит и заяви, че напълно подкрепят инициативи от такъв ранг. Министърът на културата Велислав Минеков отбеляза, че през 2022 г. честваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 от написването на "История славянобългарска". Той добави, че дълбоко вярва в българския гений, а Министерството на културата подкрепя утвърждаването на българските език и култура по света.
"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". Това заяви пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света". По думите му този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София и подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати.
За 8 и 9 ноември е подготвена програма за чуждестранните гости в старопрестолните столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Освен това ще посетят Историческия музей в Провадия, където ще се запознаят с археологически експонати от манастира край село Равна – един от знаковите през Първото българско царство. Програмата включва и посещение на Скалния манастир край търговищкото село Крепча, където наскоро е открит най-старият датиран надпис на кирилица от 921 г.
Снимки: БГНЕС
Няма замърсяване на морските води след петролния разлив в Керченския проток. Това показват резултатите на пробите, взети в края на декември от Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда. Във водата не е открито замърсяване, включително и с нефт и нефтопродукти. Басейнова..
508 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни условия. В момента сняг вали в областите Бургас, Стара Загора, Благоевград, Пловдив, София, Смолян, Перник, Варна, Кърджали, Ямбол, Кюстендил, Хасково и Пазарджик и в проходите "Ришки" и "Предел", съобщават от..
Националната служба за съвети в земеделието обяви новият индикативен график за провеждане на изнесените приемни на териториалните областни офиси и на мобилните общински офиси (МОО) за първото тримесечие на новата година. Редовните приемни в цялата страна целят да улеснят достъпа на земеделските производители до консултантските услуги в сферата на..
Движението по път I-9 Бургас - Варна в района на Слънчев бряг (при км 200) се осъществява двупосочно в една лента поради пътнотранспортно произшествие. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, призовават от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът се регулира от "Пътна полиция".
39-годишен мъж, обвиняем за държане на високорискови наркотични вещества с цел разпространение и за отглеждане на растения от рода на конопа, е задържан под стража, след като съдът уважи като основателно искането на Окръжна прокуратура – Варна. До заседанието за определяне на мярката за неотклонение, мъжът беше задържан за срок до 72 часа с..
Фермерският пазар във Варна смени мястото, на което се провеждаше и се организира вече в два дни – всяка събота и неделя. Новите локации са пред вход 3 на Двореца на културата и спорта /ДКС/и в пространството над подлеза Шипка, точно срещу т.нар. Дупка в центъра на Варна. От основаването си преди 10 години, пазарът се провеждаше..
16-годишен мотоциклетист е самокатастрофирал в събота по обяд, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. Младежът е загубил контрол над моторното превозно средство и е паднал на пътното платно. Вследствие на това е получил фрактура на гръден и лумбален прешлен, като към момента е настанен в отделение по хирургия, без опасност за..