Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илияна Йотова: Недопустимо е днес историята да се променя, преиначава, обслужвайки геополитически интереси

Вицепрезидентът Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Домакин на събитието е Националният дворец на културата, а БНР е медиен партньор. Конференцията беше открита с приветствия на президента Румен Радев и на патриарх Неофит. Слово произнесе и вицепрезидентът Илияна Йотова. Във форума участват известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и техни български колеги. Предмет на дискусиите им е ролята на България за създаването на славянската книжнина и култура. Тема на дискусиите е перспективата пред лекторатите по български език и култура в чуждестранни университети. Събитието ще завърши с кръгла маса „Кирилицата в ХХI век“.


„Противопоставяме се на всякакви опити – и от Изток, и от Запад, да се променя историята ни", каза вицепрезидентът Илияна Йотова и подчерта, че президентската институция отдава признание към научните открития на българските учени и упорството им в търсене на истината за богатата българска култура. "Недопустимо е днес историята да се променя, преиначава, обслужвайки геополитически интереси", заяви тя. "От уважение към историята и нашите герои от миналото, няма да споменавам имената на авторите на лъжи", добави Йотова. Тя е категорична, че "историята не трябва да се употребява за политически лозунги, както и че е много важно научните открития и постижения да достигат до по-голяма аудитория".

Вицепрезидентът отбеляза още, че е опасна тенденцията българският език да се измества от факти, които нямат нищо общо с науката. По думите ѝ кирилицата е емблема на православието, освен това тя доказва нашия принос и в Европа, и в Северна Азия. Вицепрезидентът посочи, че във форума следва да бъдат разгледани перспективите пред кирилицата в новата дигитална ера. "Това е форум за диалог, за дискусии и нови проекти", обясни Йотова и допълни, че амбицията е форумът да се провежда на всеки две години.


Не можем да говорим за кирилицата без да почетем приноса на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, заяви във видео обръщение президентът Румен Радев. По думите му, благодарение на покълналата в Преслав и Охрид старобългарската книжнина, България се превръща във втори център на цивилизацията след Византия.

"Превърнала се в най-ценен наш дар към човешката цивилизация, кирилицата изгражда мостове", отбеляза държавният глава и допълни, че тя продължава да служи на десетки народности по света. Той е категоричен, че кирилицата има своето безспорно бъдеще в глобалния свят.

Епископ Поликарп отправи приветствие от името на българския патриарх и софийски митрополит Неофит и заяви, че напълно подкрепят инициативи от такъв ранг. Министърът на културата Велислав Минеков отбеляза, че през 2022 г. честваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 от написването на "История славянобългарска". Той добави, че дълбоко вярва в българския гений, а Министерството на културата подкрепя утвърждаването на българските език и култура по света.


"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". Това заяви пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света". По думите му този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София и подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати. 


За 8 и 9 ноември е подготвена програма за чуждестранните гости в старопрестолните столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Освен това ще посетят Историческия музей в Провадия, където ще се запознаят с археологически експонати от манастира край село Равна – един от знаковите през Първото българско царство. Програмата включва и посещение на Скалния манастир край търговищкото село Крепча, където наскоро е открит най-старият датиран надпис на кирилица от 921 г.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Парно, ток и топла вода с по-ниска цена във Варна

Средното увеличение на цената на тока от утре за битовите потребители е с 1,77%, реши КЕВР. За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 3,10%, на ЕВН - с 1,85%, а за клиентите на „Енерго Про“ тя намалява с 0,49% . Преди приемането на ценовото решение, на 13 юни се състоя обществено обсъждане , на което бяха поканени всички..

публикувано на 30.06.24 в 13:23
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил бе избран за български патриарх

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх  на провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанския митрополит Григорий - 66.  3 бюлетини са недействителни. Церемонията по интронизацията ще започне в 15 часа в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", а камбанен звън ще възвести избора на новия..

публикувано на 30.06.24 в 13:11

Врачанският митрополит Григорий получи най-много гласове до момента

Врачанският митрополит Григорий и видинският митрополит Даниил отиват на балотаж според резултатите от гласуването до момента. Григорий е получил 64 от гласовете, а Даниил – 51. Най-малко са гласувалите за ловчанския митрополит Гавраил-19.  По-рано днес в Синодалната палата започна гласуването за избор на български патриарх от делегатите на..

публикувано на 30.06.24 в 11:13

Живеещите около ВСУ поискаха яснота кога ще приключат ремонтите

Живеещи в района около Варненския свободен университет и м.Ален мак се събраха днес на среща, за да обсъдят бъдещите си действия срещу безкрайните ремонти - нов протест или блокиране на пътя. В срещата се включи и кметът на Варна Благомир Коцев. Те поискаха от него ясна визия за инфраструктурните ремонти в района и отговор на въпроса..

публикувано на 30.06.24 в 11:10
Централен пазар Варна

Плодове и зеленчуци с по-високи цени през изминалата седмица

Повечето основни хранителни стоки, зеленчуци и плодове поскъпват на борсите в страната през последната седмица на юни, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро се повиши с 0,24 на сто.  Сред..

публикувано на 30.06.24 в 10:25

Нова цена на тока от утре. КЕВР днес решава каква да е тя

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода в сила от 1 юли. Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията...

публикувано на 30.06.24 в 10:23
Летище Бургас

Летище Бургас посреща туристи от Узбекистан

Първият полет от Узбекистан на Летище Бургас се очаква днес в ранния следобед.  Близо 150 души ще пристигнат на почивка по Южното Черноморие от Ташкент. Те ще бъдат посрещнати официално с воден салют от ръководството на летището.  На събитието ще присъства българският посланик в Узбекистан - Стояна Русинова.

публикувано на 30.06.24 в 09:15