Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на Белодробната болница: За цветя пари има, за туберкулозата - не

| обновено на 07.11.22 в 15:22

Белодробната болница във Варна отново е изправена пред опасността да й бъде спрян токът. Натрупан дълг в размер на над 77 000 лева, голяма част от който е в просрочие от март 2021 г., налага преустановяване на снабдяването с електрическа енергия на сградата на Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания във Варна, съобщиха от ЕНЕРГО ПРО днес.

От електроразпределителното дружество уточняват, че дългът за ток непрекъснато нараства поради липса на плащания през последната година. Крайната мярка със спиране на електрозахранването е планирана за 21 ноември.

Болницата е в патова ситуация, тъй като сметките й са блокирани, и дори не можем да си купим нафта, коментира директорът й доц. Христо Ганчев. По думите му Община Варна, която е принципал на лечебното заведение, си затваря очите. Той припомни, че все още чакат 500 000 лева за заплати, които не за изплащани 10 месеца. Ганчев отправи критики към местната администрация, че пари от бюджета за цветя, в размер на 5 млн. лева, има, а за туберкулозата - не. 

В момента в Тубдиспансера във Варна се лекуват 18 души. В болницата работят общо 28 души, които не са получавали заплатите си от 10 месеца, подчерта той и допълни, че разходите с настъпването на стъдените месеци се увеличават още повече.

Чуйте разговора на Сияна Спиридонова с доц. Христо Ганчев, директор на Белодробната болница.

Още по темата: 

Предлагат прехвърляне на Тубдиспансера към друга болница


По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток

На 11.04.2025, от 9:00 до 13:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. Варна - Западна промишлена зона. На 11.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр...

публикувано на 11.04.25 в 05:00
Снимката е илюстративна

Във Ветрино и Суворово без ток заради бурята

Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна.  Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..

публикувано на 10.04.25 в 22:09
НИК 421

Лошото време забавя пристигането на НИК "Св. св. Кирил и Методий" с няколко часа утре

Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Морската градина във Варна

Над 5000 датчани са посетили Варна миналата година

5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР.  Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете  Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..

публикувано на 10.04.25 в 19:09

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53

Най-голямото международно летище в Румъния ще има нов терминал

Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната.  Новият терминал трябва да бъде готов..

публикувано на 10.04.25 в 16:20