Щабна тренировка за действия при ядрена авария се организира и в Балчик. Това е единственото бедствие, при което не напускаме сградата, защото се предполага, че въздухът е заразен, обясни пред служителите на Общинската администрация Валентин Попов – секретар на щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, първите действия за намаляване на последиците при ядрен инцидент. А такъв може да възникне при използване на ядрено оръжие или в ядрена централа. Досега разработвахме ситуации за нашата АЕЦ „Козлодуй“ и АЕЦ „Черна вода” – Румъния, но положението в Украйна ни дава повод да вземем мерки в случай на инцидент с изтичане на радиоактивни вещества там, заяви той.
Най-важно и на първо място е укриване на населението. „Трябва да се насочите към най-добре изолираното помещение в сградата. В община Балчик няма годни за употреба колективни средства за защита.Навремето във всеки жилищен блок и обществена сграда имаше, но за съжаление, тези укрития се ползват за всичко друго, но не и по предназначението си“ – коментира Попов, посочвайки, че в страната положението е по-добро, в по-големите градове. При тази ситуация се използва наличното. „Когато сме на работа, не излизаме от сградата, а слизаме в приземния етаж, който е най-изолиран от замърсения въздух отвън“ – разясни водещият обучението.
Всеки служител трябва да бъде снабден и съхранява на работното си място третия елемент – индивидуални средства за защита(противогаз). През лятото се прави техническо обслужване на индивидуалните средства за защита, за да се провери целостта на лицевата част и се талкира, за да се запази – обясни още специалистът.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..