Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИПИ: Местните данъци във Варна остават високи и през 2022

| обновено на 16.11.22 в 17:17

С брутен вътрешен продукт в размер на 7,3 млрд. лв. област Варна е безспорен лидер в северна България. Областта отчита спад в сферата на услугите по време на пандемията, но запазва силната индустрия в периферията на морската столица. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика представен днес с регионалните профили на 28-те области в страната. Общините трябва да бъдат изключително активни за привличане на инвестиции, развитие на индустриалните терени, подкрепа за образователните институции и за инвестициите в човешки капитал. В тази посока се препоръчва подкрепа от държавата за финансовата им децентрализация. Това отбеляза Петър Ганев, един от експертите на Института за пазарна икономика.

София, Пловдив и Варна са градовете, които успяват да привличат хора през последните 10 години, изключвайки ефекта на пандемията към периферните населени места от 2020 година. При другите градове този процес или не е устойчив, или по-скоро въобще го няма.

Във Варна заплатите и доходите продължават да нарастват, се посочва още в изледването. Тенденциите на пазара на труда през 2021 г. поставят областта на второто най-добро място в страната. Инвестиционната и бизнес активност също са сравнително високи, въпреки че се забелязват някои негативни тенденции. Инфраструктурата на областта е добре развита. Местните данъци в общините в област Варна остават високи и през 2022 година. Много често в глемите общини данъците са по-високи, и върху таксита и, и върху търговия на дребно, отбеляза Петър Ганев. По думите му, в ккраиморските общини това се обуславя и от по-високите приходи през сезона.

Варна е сред областите с много добро демографско развитие. В сферата на образованието тенденциите са положителни. Представянето на учениците в областта през 2022 г. е много добро. Спрямо средните стойности в страната лекарите в област Варна са повече, но при леглата в болниците има недостиг. Престъпленията в областта са относително много, а разкриваемостта им – сравнително ниска. Урбанизацията в областта обуславя и значителния дял на населението в селища с обществена канализация. Културният живот е сравнително интензивен.

През 2020 г. брутният вътрешен продукт на София (столица) е малко над 51 млрд. лв., което е 43% от общия за страната. На юг се откроява икономиката на Пловдив (с БВП от 9,8 млрд. лв.), която традиционно формира над половината от брутния продукт на Южен централен район. На югоизток Стара Загора (5,1 млрд. лв.) временно изпреварва Бургас (4,6 млрд. лв.), която понесе най-тежко удара на пандемията. Сумарно икономиките на областите Стара Загора и Бургас на практика се равняват на тази на област Пловдив. 

На север безспорен лидер остава област Варна (7,3 млрд. лв.), която отчете спад в сферата на услугите по време на пандемията, но запази силната индустрия в периферията на морската столица. Икономиката на Варна носи малко над ¼ от брутния продукт на цяла Северна България. Велико Търново премина сравнително добре през кризата и почти се изравни с Русе на нива от около 2,7 млрд. лв. Двете области се „надбягват“ по размер на икономиката от десетилетия, като в последните години Русе е с едни гърди напред. По-малкият мащаб на икономическите центрове в Северна България – с изключение на Варна, както и по-слабата свързаност между тях предопределят до голяма степен и разликата между Северна и Южна България. 

Брутната добавена стойност на човек от населението по области варира от близо 35 хил. лв. в София (столица) до под 8 хил. лв. в Силистра. Икономиката на София се отличава значително от всички останали и е силно доминирана от услугите, които носят 86% от добавената стойност в столицата. На второ място в страната с 15 хил. лв. на човек от населението остава област София, която обхваща индустрията в непосредствената периферия на столицата, но също и голяма част от минното дело и металургията в Средногорието. Наред с област София, промишлеността играе водеща роля в  Стара Загора и Враца, които също са с висок БВП на човек от населението – около 14-15 хил. лв., благодарение на високата добавена стойност, създавана от компаниите в енергетиката. В челото, освен столицата и индустриалните области, попада и област Варна, в която секторът на услугите е водещ. Селското стопанство носи над 10% от добавената стойност в сравнително по-малки и бедни области, разположени най-вече в северната част на страната.

Повече за Регионални профили: показатели за развитие 2022 г. може да научите на страницата www.regionalprofiles.bg


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без профилактика на тока в празничните дни, енергото осигурява 71 дежурни екипа

ЕРП Север преустановява планираните изключвания на електрозахранването на своята оперативна територия в областите Варна, Добрич, Силистра, Шумен, Търговище, Велико Търново, Габрово, Русе и Разград, в периода от днес до 5 януари, с цел да осигури на клиентите светли и уютни празници. В този период 71 екипа на дружеството ще осигуряват дежурства..

публикувано на 20.12.24 в 06:23
Есенно море, ноември

Слънчево време в петък

Утрото в петък ни посреща с хладно време, почти без вятър и намалена видимост на места. Във Варна е 5 градуса, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 97%, а атмосферното налягане е 1009 хПа. Сутрешните стойности в Източна България са между 1 и 10 градуса. Най-хладно е в Русе, където е 1 градус, в Добрич, Шумен и Бургас..

публикувано на 20.12.24 в 06:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

Кметът Благомир Коцев: Повишаването на такса "смет" има само една цел и тя е по-чист град

От една страна няма как да съм доволен от повишаването на таксите за граждани и фирми, но от друга вдигането на таксата за битови отпадъци във Варна се превърна в абсолютна необходимост, ако искаме да подобрим чистотата на града. Така кметът Благомир Коцев коментира днешното решение на Общинския съвет за увеличение на ТБО, цитиран от общинската..

публикувано на 19.12.24 в 18:48
Кирил Петков

Привлякоха като обвиняем Кирил Петков по делото за ареста на Борисов

Днес в 17 ч. Кирил Петков е получил призовка и е привлечен като обвиняем по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.  Той определи делото като "политическа атака" срещу ПП, предаде БНР. "От днес вече съм обвиняем", каза в изявление в кулоарите на парламента Кирил Петков. Според него не е случайно, че прокурор по..

публикувано на 19.12.24 в 18:20

ВиК-Варна търси 30-50 млн. лева, за да има достатъчно вода през лятото

Всички дейности по водния цикъл в района на Двете кули във Варна ще приключат в средата на януари , съобщи директорът на ВиК дружеството в града Веселин Русев. Кръстовището на входа на Варна от магистрала "Хемус" ще бъде отворено преди празниците. До края на седмицата се асфалтира в района, а още в петък ще бъде напълно възстановено..

публикувано на 19.12.24 в 17:06

Окончателно: Вдигат с 53% такса "смет" във Варна от 1 януари

Такса "смет" да бъде увеличена с 53% за жителите на Варна от следващата година гласуваха общинските съветници по време на последното за тази година заседание на местния парламент. "За" гласуваха 32-ма, "против"- 18, а "въздържал се" - един. Предложението за вдигане на размера на таксата за битови отпадъци предизвика сериозни дебати в залата, които..

публикувано на 19.12.24 в 15:30
Снимката е илюстративна

1,5 милиона лева ще струва основният ремонт на част от пътя Долище-Варна

Проектантски екип започва работа следващия месец, за да бъде в рамките на 2025 г. основно ремонтиран участъкът от пътя с. Долище-Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Кирчев, заместник-кмет с ресор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".  Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна Догодина..

публикувано на 19.12.24 в 15:25