Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 ноември - Въведение Богородично

Снимка: БГНЕС

За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие.

Родителите са тези, които отвеждат в Божия храм децата си, така както някога Йоаким и Анна за първи път водят в Йерусалимския храм дългоочакваната си дъщеря Мария – бъдещата майка на Спасителя. Според Евангелието, тригодишната Мария изкачила съвсем сама стръмните стълби до входа на храма, където я очаквал първосвещеникът Захария. Пред смаяните погледи на присъстващите, той я въвел в забранената за жени скиния, самата "Святая Святих", където ѝ отредил място за молитва. Църквата отбелязва това знаменателно събитие като Въведение Богородично – един от 12-те Господски празници през годината.

Неслучайно Българската православна църква през 1929-а година избира този ден, за да почита и християнското семейство и православната учаща се младеж. Така, голямата духовна символика на празника напомняла на родителите за моралните им задължения към децата – да ги възпитат в духа на християнските добродетели. Този ден бил истински празник, в който децата били освободени от училище, за да могат да се черкуват заедно с родителите си.

В наши дни светското ежедневие постепенно изтласква традиционните за културата ни патриархални ценности, които се възприемат от модерното общество като изживели времето си религиозни ритуали. И ако празникът е в делничния ден, децата ходят на училище, а родителите следват работната си програма. Макар и рядко обаче има и учители, които водят децата на службата, за да поддържат пламъчето на вярата в душите им.

Вечерта, на скромната трапеза, православните семейства се събират, за да почетат празника с постна питка, чаша вино и риба и да поканят Божията майка да внесе мир, любов и разбирателство в дома им.


По публикацията работи: Емилия Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Парад на планетите" в края на февруари

Седем небесни тела ще украсят небето в края на февруари в т.нар. "парад на планетите", съобщават световните осведомителни агенции.  Тези планетарни паради се случват, когато няколко планети се подреждат наведнъж на нощното небе. Те не са в права линия, а са близо една до друга от едната страна на Слънцето.  През този месец Венера, Марс и..

публикувано на 28.02.25 в 07:52
Грациозните лебеди във Варна

Какво време ни очаква до 6 март?

В петък ще е облачно по крайбрежието ще превалява дъжд . В сутрешните часове на много места ще има условия за намалена видимост . Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще са между 2° и 7°, максималните от 5° до 10°. До края на седмицата времето ще остане облачно с превалявания от дъжд. Постепенно в неделя вятъра..

публикувано на 28.02.25 в 07:40

Развитие на EV инфраструктурата в България: Зарядни станции за електромобили GigaCharger

Защо EV инфраструктурата е ключова за бъдещето? С увеличаващата се популярност на електромобилите (EV) в България, ефективната EV инфраструктура става все по-необходима. Зарядните станции за електромобили улесняват прехода към устойчив транспорт и насърчават хората да преминат към по-зелени алтернативи. В тази статия ще..

обновено на 27.02.25 в 16:33

България ще е домакин на Глобалната конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм към ООН

Пловдив ще бъде домакин на деветото издание на Глобалната конференция за винен туризъм. Инициативата, организирана от Министерството на туризма в партньорство със Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), ще популяризира богатата история, култура и туристически възможности на България. Освен това тя ще представи страната като..

публикувано на 27.02.25 в 13:38
Жители на м.

Жители на Траката газят в кал. Уверяват ги, че улицата е възстановена

Кални улици и кални обувки. Това е всекидневие за близо 160 семейства живеещи в местност Траката във Варна. Неудобствата им започват през март месец миналата година, с началото на ВиК-проект  за  изграждане на водопроводни връзки към ново трасе на магистралния водопровод „Варна-Златни пясъци“. Строителните дейности приключват през ноември..

публикувано на 27.02.25 в 08:50

Магията на златните колиета

От древни времена и до днес всички сме очаровани от блясъка и магията на златните колиета. Те са страхотно допълнение към всеки тоалет, което създава елегантност, луксозна визия и усещане за съвършен стил. С изискания си вид, с чаровните си нотки и съкровената си символика, те определено са извървели дълъг път и са се превърнали в едни от най-ценените и..

публикувано на 27.02.25 в 08:00

Отбелязваме Международния ден на полярните мечки

На 27 февруари отбелязваме Международния ден на полярните мечки по инициатива на американската неправителствена организация "Polar Bears International". Целта е да се привлече вниманието на обществото към необходимостта от опазване на популацията на белите мечки, които обитават Арктика. По данни на Световния фонд за дивата природа в света има между..

публикувано на 27.02.25 в 06:52