Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.
Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.
Защо производителите добавят вода в сиренето? Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Снимки: Нина Милошевич
Пространството около площад „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобили и автобуси, обмисля общинската администрация. Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“, посочва кметът Благомир Коцев в публикация във Facebook. Коцев отбелязва, че е пискал становище за тази възможност от..
Лек автомобил блъсна възрастен пешеходец, неправилно пресичащ на кръстовището между булевардите "Цар Освободител" и "Княз Борис I" около сградата на ИУ-Варна, видя репортер на Радио Варна. Мъжът е откаран в болница контактен. Изясняват се причините, довели до инцидента. По първоначални данни пострадалият не се е съобразил с червения светофар, водачът на..
120 000 българи на възраст от 18 до 30 години за задлъжнели и има образувани изпълнителни дела срещу тях. Длъжниците между 18 и 20-годишна възраст са 4000, 36 000 са тези между 20 и 25 години, а 80 000 са теглилите кредити до 30-годишна възраст. Това съобщи в предаването на Радио Варна Post Factum Станимира Данова, частен съдебен изпълните с район Варна...
От търговското дружество „ЦУМ-Варна“ е заведено дело срещу Община Варна за дължимия данък добавена стойност към НАП в размер на 1 650 000 лева за придобития от общината имот в центъра на града - терена на т.нар. „Дупка“. Това съобщи по време на брифинг Тодор Балабанов, общински съветник от ГЕРБ и бивш председател на Общински съвет -Варна. Той..
До края на следващия месец ще бъде изцяло подменено осветлението на Аспарухов мост, съобщават от общинската администрация. Близо 250 LED осветителни тела се очаква да бъдат доставени най-късно в началото на следващата седмица и след това предстои да бъдат монтирани по цялата дължина на моста. Осветителите са на водеща световна компания в сектора и ще..
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство в сряда, 15 януари, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В 12.00 часа Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на..
Земетресение с магнитуд 6,9 разтърси Южна Япония, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, като се позоваха на японската метеорологична служба, съобщава БНР. Издадено е предупреждение за цунами. То е в сила за префектурата Миязаки - на остров Кюшу, и префектурата Кочи - на остров Шикоку, като се очакват вълни от максимум един метър. На този етап няма..