Тази събота в предаването На село ви отвеждаме в Стефан Караджа.
Голямо село,част от Община Вълчи дол, което за съжаление се смалява чрез обезлюдяване.
Поради липсата на работа, хората масово търсят препитание в големия град или в чужбина.
Предаването днес ще е с тъга от есента, от мизерията и калта на битието, но пък музиката ще компенсира тази тъжна нашенска селска реалност.
Пръв ни посреща секретарят на читалището Трифон Пенчев:
Последва посещение в Основното училище, където учат 65 деца, от които само две българчета:
Най-истинските и неподправени истории на село са разказани винаги от обикновените хора. Тези, които срещаме случайно. Те нямат представа, че някоя медия има интерес към тях, защото медии в село Стефан Караджа, не са стъпвали през последните години.
Животът е като на стоп кадър, само че без цветността на миналото, а с овехтяло настояще, фиксирано от безработица, безпаричие и безпътица...или път към чужбина. Срещам две женички пред кметството:
Такава е ситуацията в много нашенски села, забравени от всички, тънещи в тишината на времето, което е безвремие, но и дупка, за която никое управление не прави нищо.
Останете с нас след малко влизаме и при кмета:
Илхан Салимов, кмет от 2005 година.
Бяха...за селата с добро често се говори в минало свършено време... това предаване за селото днес се превърна в леко тъжен сюжет от суровата есенна действителност, от калта, в която като цяло масово са българските села, с някакви изключения. Розовите спомени от детството избледняват, на тяхно място остават призрачни сгради: големи, но празни читалища, заключени параклиси, срутени църкви.
Вярата остава само у някои от хората. А надеждата е, че все още се раждат деца, дори в Стефан Караджа.
Така завършва предаването, от екипа ни: Ваня Славова и Добромир Мързов, спокоен съботен ден!
Репортерска проверка за състоянието на варненските улици в дъжда - има ли "капани" за автомобили, градски транспорт и пешеходци? Интервю с инж. Магдалина Вълкова - технически директор на „Напоителни системи" ЕАД, за състояието на язовирите в Черноморския район. Провадия е град преживял не едно или две наводнения от река Провадийска,..
На 6 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Matt Barlow (ASHES OF ARES, екс-ICED EARTH). Денчо Димитров и Николай Атанасов за мини турнето на DAY 40 в България. Разговор с Константин Милев и Иван Козарев за новия сингъл на CARCEROUS "Fear Of The Night". Явор Цанев ("Gaiana Book & Art Studio") за новия брой на..
В „Алея Култура“ на 5 октомври с Мартин Николов - XIX Международен куклен фестивал „Златният делфин“ – разговор с председателя на журито проф. Васил Рокоманов; - XXI Европейски музикален фестивал във Варна започва с концерт на клавирното дуо Аглика Генова - Любен Димитров; - 20 години от смъртта на журналистката..
В дъждовния петъчен ден екипът на Радио Варна потегли към село Страшимирово. Чуйте още: Отново ще посетим Стращимирово, защото хубавите български села са притегателни места, особено за хората, които живеят в града. Кученцето Зара се държа повече от възпитано като за ефир. Нито веднъж не излая. И дари с целувка репортерката. :)
На 29 септември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с David DeFeis (VIRGIN STEELE, екс-EXORCIST). Златин Атанасов за турнето по повод 20-годишнината на "The Dawn of Nothingness" на THE REVENGE PROJECT. Нощният експерт по екстремен метъл Албена Цолова – Бета за концерта на OPETH и PAATOS (10 октомври, София). Димитър..
В „Алея Култура“ на 28 септември с Мартин Николов - XIX Международен куклен фестивал „Златният делфин“ – Вера Стойкова, директор на Държавен куклен театър – Варна; - „Made in EU“ на режисьора Стефан Командарев с голямата награда за пълнометражен игрален филм от 43-то издание на фестивала „Златна роза“; - Явор..