С наближаването на Коледните празници един от най-универсалните, а и разпространени идеи за подарък, е цветето Коледна звезда. Със своите червени листа, които производителите доукрасяват с брокат и изкуствен сняг, цветето е отличен компаньон на коледната трапеза.
Ако някога сте отглеждали или подарявали такова цвете, ще знаете, че то не е за всеки стопанин заради изключително капризното си отглеждане. Всъщност, Коледната звезда няма нищо общо с Коледа. То е родом от Мексико и в природата се среща в две разцветки – бледожълто и червено, но с годините производителите са създали хибриди, в резултат на които вече може да се срещне в бяло, розово, наситено жълто. В оригиналният си вид цветето представлява храст с височина до 3-4 метра. Първите растения са пренесени в Европа през 1843 г. в саксия, със стъбло, високо само 40 см. Като декоративно саксийно растение е селектирано за първи път в Америка и оттогава става популярно по цял свят като символ на Коледа. Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции на растението.
Същинският цвят представлява няколко дребни цветчета, разположени в средата на цветната розетка. Цъфти от декември до февруари. Получава името си „звезда“ поради това, че цъфти по време на Коледа и че прицветниците образуват формата на звезда. Известно е и като Витлеемска звезда и Рождественска звезда.
Растението е отровно, сокът му предизвиква кожни раздразнения.
Отглеждането му, обаче, е истинска наука – много редки са случаите на такова цвете, подарено или купено по Коледа, да оживее до лятото. Коледната звезда развива листна маса през лятото, когато денят е дълъг, и започва да цъфти през зимата, когато денят е по-къс. Растението има нужда от достатъчно светлина и температури от 17 – 21 °С през нощта и 20 – 24 °С през деня. Трябва да се избягва пряката слънчева светлина в помещението, течение или близостта с отоплителни уреди.
Опитните градинари съветват да предприемете следните стъпки, ако искате Коледната звезда да ви радва през цялата година:
Щом ви подарят Коледна звезда, незабавно я извадете от целофановата опаковка. Поставете я на южен или югоизточен прозорец като внимавате листата й да не се допират до стъклото или до околни предмети. Цветето не обича пряка топлина, затова не поставяйте Коледната звезда близо до парното.
Цветето обича температура от около 21-24 градуса. Поливайте я с по-топла вода (около 25-35 градуса) и така, че почвата да е влажна, но не подгизнала. Два пъти в месеца можете да я подсилвате с тор за листно-декоративни растения.
След като прецъфти и окапят цветните листа, изрежете цветето на 10 см от корените, и го поставете за 2 месеца в по-хладно помещение с по-рядко поливане. Това е задължителната „почивка“ на Коледната звезда. Около месец март пресадете Коледната звезда в по-голяма саксия и в богат на хранителни вещества торфен субстрат, който ще й помогне да разшири корените си в новата саксия. Щом цветето се събуди, поливайте редовно.
През лятото цветето спокойно може да живее на балкона или на двора. През есента Коледната звезда започва да се подготвя за нов цъфтеж. Най-важното през този период е да й се осигури дневен и нощен режим: Коледната звезда е растение на късия ден и, за да й осигурите правилни условия за цъфтеж, всяка вечер от октомври натам я местете на абсолютна тъмнина (в килер, шкаф, може да я покривате с тъмен найлон или кашон). Сутрин я изнасяйте обратно на дневна светлина. Редувайте този режим до Коледа, когато цветето ще ви възнагради отново с красивите си цветни листа. Задължително е подхранването с листен тор за цъфтящи растения.
В забързаното ни ежедневие, ефективната комуникация между лекар и пациент е от ключово значение. Тя трябва да е бърза, изчерпателна и навременна. В същото време личните лекари са затрупани от работа, защото техният брой намалява с около 100 всяка година, а броят на обслужвани пациенти за всеки лекар наства с 3% на годишна база. Възможностите за..
Ето че и мъжете си имат празник. На 19 ноември отбелязваме Международния ден на мъжете. За първи път този ден е отбелязан в Тринидад и Тобаго през 1999 година, а впоследствие и в много страни в света. Основната му цел е да се подчертае приносът на мъжете за обществото, да се изтъкнат положителни модели за подражание и да се повиши..
В слънчев ноемврийски ден наблюдавах четири момиченца, които караха велосипеди в парка. По прищявка на съдбата решиха да си дадат почивка точно пред пейката, на която бях седнала, за да обмисля нещо предстоящо. И, разбира се, сложиха край на темата, давайки начало на следваща, непредвидена тема. Бяха около десетгодишни. Имах шанса да изслушам какво..
Широк е ценовият диапазон на офертите за Нова годна. Кувертите в ресторантите започват от 50-60 лева. Това каза Павлин Косев, председател на варненския клон на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. По думите му много хора се подвеждат по-ниската цена в заведенията, но реално насреща получават оскъдна храна, не е предвидена и програма...
Започна подмяната на декоративните дървета в централната част на Варна. Три вечнозелени магнолии бяха засадени днес на ларгото до скулптурата с двата делфина. Те са с обиколка на стеблото около 18-20 см, което ги прави по-устойчиви на външните условия до окончателното им захващане в почвата, съобщават от общинския пресцентър. Пет дървета от вида..
Нощното кино се завръща във варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. В петък, 22 ноември, в зала 5 на Фестивалния и конгресен център във Варна, Нощното кино открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков. Ще бъдат представени късометражни..
Собственици и управители на малки и големи заведения за храни и напитки във Варна имат покана да участват в дискусия на тема „Как да управляваме отпадъците си?“ , която ще се проведе на 21 ноември в Социалната чайна във Варна. Организатори на дискусията са неправителствените организации Академия за рециклиращо изкуство и Еко Клъстер България,..