Военноморският музей открива традиционната си годишна изложба „Многото пътеки към морската история“, посветена на експонати, дарени през 2022 г. за фондовете на музея. Събитието ще се проведе в петък, 2 декември, от 11 часа, съобщиха от ВММ-Варна.
Сред тях са паметната монета и плакетът от полагането на кила на патрулен целеви кораб към Военноморските сили, водолазно оборудване от 60-те и 70-те години на XX в., стоматологични инструменти, използвани във военните формирования на ВМС през 70-те и 80-те години. Особен интерес представлява българският национален флаг, с който капитан Николай Джамбазов прави своето самотно околосветско плаване през 1983 г.
Кортик с красиви инкрустации и различни елементи от пилотското снаряжение са сред експонатите, свидетели на Втората световна война. Могат да бъдат видени още лични вещи на офицери, фотографии и документи от различни периоди и събития на XX в.
За далечни времена нашепват находки от морското дъно, сред които антична амфора и средновековна котва, посочват от музея.
Сред гостите на откриването ще бъдат дарителите, допринесли за увеличаването на музейното богатство през 2022 г.
Лятна Фиеста Балчик 2025 ще се проведе от 21 до 24 август на терена пред клуб АРДА в квартал "Левски" в Балчик. Празникът ще премине под мотото "Море, музика и още нещо..." и ще бъде с вход свободен. Началото на програмата, която включва разнообразни активности и забавления, ще е от 18.30 часа всеки ден. Фестивалът се организира от дружеството "Електра..
Фотографската изложба „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на талантливия украинския скулптор, оставил трайна културна следа у нас чрез своето забележително творчество, откриха във Варна. На събитието присъстваха изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов, организаторите - посланикът на Република Украйна в България Олесия Илашчук,..
Държавният културен институт Културен център "Двореца"- Балчик в зала "Тунела" на галерия "Тихото гнездо" представят изложба "Вдъхновени от морето" до 27 август. Авторките Диана Раданова и Миглена Георгиева създават своите творби, вдъхновени от вълшебството на морето. Това не е първата им съвместна изява. След многократни Арт-изложения и две..
Каним ви на една изложба на открито. Тя се нарича „По следите на Михайло Парашчук“ Открита бе официално по-рано днес на площад Атлантическа Солидарност във Варна Присъстваха представители на Посолството на Украйна в Република България в партньорството с "Украински Дом Варна - Українська діаспора Болгарії" и Ukrainian Community "Ми разом"..
Anifest е фестивал от фенове за фенове. На 23 и 24 август предстои неговото 13-то издание, в което източноазиатската култура отново ще бъде пренесена в източна България. Мястото е Дворецът на културата и спорта. Иначе първият Anifest е проведен през 2011 година в един от големите варненски търговски..
"Свидетелства от Варна" е книга, която съдържа 48 интервюта с личности от областта на културата на Варна. Тридесет от тях са реализирани от Любомир Кутин, а останалите от Тинка Бозова, в периода 1993-2002 година. Интервютата обхващат миналото и настоящето на Варна. "Свидетелства от Варна" е факт след двегодишни усилия, с намесата на много хора от..
Една от летните артистични традиции на Варна е изложбата “Море”. Отново по традиция домакин е Зала „Ателие Георги Велчев“ на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. За пръв път музеят организира тази тематична експозиция на автори, свързани с Варна, през 1997 година. Оттогава без прекъсване..