Към забравени понятия като чест и дълг към народа, като клетва и саможертва в името на отечеството, апелира изложбата "Последният император", която ще гостува в Читалище "Свобода-1897" в с. Гурково в навечерието на Коледа.
Нейната авторка Веселина Борисова изучава любителски историята на Русия от началото на миналия век и на последното царско семейство от династията Романови, в търсене на истината за случилото се тогава.
Заедно със своя син и подкрепата на близки и приятели, обединени в творчески колектив "Утринна звезда", Веселина Борисова е създала фотодокументална експозиция в седем тематични раздела, които разказват за семейството на Николай Втори.
Изключителният акцент на работата на колектива е осъзнатата саможертва на последния руски император, който избира заколение за себе си и близките си, като свидетелство за верността и предаността към своята родина и към своя народ.
От създаването си през 2021 година, изложбата е обиколила няколко музея, сред които Археологически музей - Варна и Исторически музей Тетевен, както и библиотеки и читалища в различни краища на страната.
„Тематично продължение на изложбата "Последният император", която ще открием на 2 декември в 17.30 часа в сградата на Младежкия дом в с.Гурково, е специално подготвената лекция на авторката. Нейният надслов е "Как да съхраним любовта и хармонията в семейството - примерът на семейство Романови" и ще се състои на 3 декември от 10,00 ч. в читалището в Гурково“ – канят сърдечно от културния дом в селото.
Тази година Варна отбелязва 165 години от рождението, 130 години от установяването му в града и 80 години от кончината на Антонин (Антон) Ян Новак. Той е създателят на зелената корона на Варна – нейната приморска градина. Антон Новак е член на многобройното семейство чешки интелектуалци и предприемачи, оставили трайни и ярки следи във всички аспекти на..
Тази вечер от 17.00 часа в балчишката художествена галерия се открива резултатът от пленера „Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета“, организиран от Община Балчик, ДКИ "Двореца" и екип художници. Започнало преди десетина дни в Двореца – Балчик, финалът на поредното 24-то издание на арт проявата по традиция ще бъде поставен с..
Един от утвърдените варненски скулптори, Веселин Костадинов, отбелязва 4 десетилетия творчески път с юбилейната изложба „40 години провокация в изкуството“. Експозицията ще бъде достъпна за посещение от 8 до 27 октомври 2025 г. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Вернисажът е на 8 октомври от 17:00 до 19:00 ч. Веселин Костадинов..
Двореца в Балчик ще се превърне в сцена на любовта и вдъхновението, когато на 11 октомври от 10.00 часа ще отвори врати за сватбеното изложение със съпреживяване „Love is in the Air – The Royal Wedding Experience“ (Любовта е във въздуха - Кралско сватбено преживяване) . Събитието е посветено на традициите и обичаите, свързани със..
Шестото издание на фестивала „Събрали ми се, наиграли в Добруджа” се провежда в Драматичен театър “Йордан Йовков” в Добрич. Събитието е организирано от Фондация за фолклорно танцово изкуство „Александър Александров” под патронажа на кмета на Община Добрич Йордан Йорданов. С дефиле от градски парк “Свети Георги” участниците се отправиха към..
На 4 октомври, събота, в Музея на Възраждането Милена Крумова ще представи своя сборник с разкази „Синхрон“. Замисляли ли сте се колко е важен синхронът? В отношенията между хората, в работата, в природата… Той носи удовлетворение, хармония, радост. Но и често е трудно постижим. Милена Крумова е родена в гр. Кюстендил. Работи като преподавател..
Усмивката е щастие, което се намира точно под носа ти. Това коментира за предаването "Новият ден" по Радио Варна Албена Станева, инструктор по йога на смеха, в Международния ден на усмивката - 3 октомври. Станева споделя, че открива йогата на смеха след дълъг период в живота си, в който не се е усмихвала. Всеки ден минаваше в рутина –..