Традиционно, седмици преди Коледа, започваме да избираме украсата за празничната елха, в която почти задължително присъстват и електрическите лампички. Те обаче могат да бъдат опасни, предупреждават от платформата „Ние, потребителите”. Експертите дават съвети как да си изберем лампички, които да са безопасни:
Когато избирате светещите гирлянди, първо проверете за маркировката СЕ, която гарантира съответствието на продукта с европейските изисквания за безопасност. Символът трябва да бъде поставен върху изделието или на прикрепен за него стикер, на опаковката или в придружаващите документи. Прегледайте и за формални и видими несъответствия.
Друга задължителна информация, която непременно трябва да потърсите, са основните електрически характеристики на гирлянда: напрежение, мощност или ток, честота на електрическата мрежа. Броят на лампите, от които е съставен светещият гирлянд, също трябва да бъде посочен. Добре е при покупката да се поинтересувате дали лампичките са сменяеми и предлагат ли се резервни и да си вземете няколко още сега. Имайте предвид, че за да останат безопасни гирляндите, изгорелите лампички трябва да се заменят само с такива от същия тип или с тип, определен от производителя.
Избягвайте лампички с тънък кабел с цел намаляване риска от пожари и нека гирляндите с лампички с нажежаема жичка разстоянието от щепсела до първата лампа да бъде поне 1,5 метра, съветват експертите.
Безопасността на електрическия гирлянд е свързана и с правилната експлоатация. Затова проверете за инструкция за употреба, която трябва да е предоставена от производителя, включително и на български език. Преди да включите лампичките и да се насладите на вълшебните светлинки, запознайте се подробно с указанията и ги спазвайте стриктно. Уверете се, че предоставените инструкции се отнасят за конкретния продукт.
Не закупувайте електрически гирлянди, за които липсва информация за името и адреса на производителя и/или вносителя!
Ако сте решили да украсите борчето на двора или къщата отвън, изберете предназначени специално за това гирлянди. Тази информация следва да откриете върху стикер на самата гирлянда, на опаковката или в инструкцията за употреба. Обърнете внимание на т. нар. IP-защита, която представлява степен на защита от твърди частици и влага, като минималната препоръчителна защита е IP44. За безопасността на цялата инсталация е важно при използването на удължители, тяхната IP защита да е същата или по-висока от тази на гирляндите.
Най-често констатираните при проверки несъответствия са липсата на данни за производител/вносител или на инструкция за употреба, както и наличието на видими несъответствия. Анализите сочат, че обикновено става дума за изделия от нисък ценови клас.
Сериозният подход при избора и употребата на електрически гирлянди изобщо не е за подценяване, защото са известни случаи на пожари както в чужбина, така и у нас.
При съмнение относно безопасността на предлагани за продажба или закупени от вас електрически гирлянди, незабавно преустановете употребата им, информирайте търговеца и подайте сигнал в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. За доказано опасни продукти имате право да получите парите си обратно.
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..