Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователният сектор дебатира върху правилната формула за задържане на децата с чужд майчин език в клас

Снимка: Pixabay

20% от децата, които започват училище в България, говорят на различен майчин език от българския. Невладеенето на български език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на учебния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в много по-голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система. В открита онлайн дискусия “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” на 6 декември (от 10 до 12 ч.) експерти и практици ще обсъдят как този проблем може да бъде адресиран в българските училища. 

По време на онлайн дискусията на 6 декември ще бъдат споделени полезни практики и опит в подкрепата на ученици с различен майчин език, това каза за Радио Варна Борислава Данева от Фондация „Заедно в час”, един от организаторите на събитието. 
"Дискусията е подходяща за учители и директори на училища, експерти от РУО, представители на общини и социални звена, които работят с ученици от езиковите малцинства, граждански организации и всеки с интерес по темата. Целта на събитието е да представи възможни решения на системно ниво и да сподели полезен опит за учители, институции и организации, които работят за подкрепа на ученици с различен майчин език", каза Данева.
Участие в онлайн форума ще вземат експерти и учители с ценен специализиран опит по темата, сред които са:
  • проф. Христо Кючуков, учен в областта на ромската и турската лингвистика и интеркултурното образование на ромските деца; 
  • доц. Атанас Атанасов, преподавател в Катедрата по български език към СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на Катедрата по български език като чужд, където основните му усилия са насочени към екипната работа по създаване на интерактивен учебник по български език за чужденци; 
  • Вяра Михайлова, специалист по ранно двуезично развитие от сдружение EducArt, обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • д-р Анастасия Новикова, специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение от сдружение EducArt,  обучител на учители и автор на учебните материали “Четем с Ася и Явор”, част от проект “Разбираш ли езика на училището”;
  • Ваня Игнатова, старши експерт по български език и литература, РУО Силистра
По време на онлайн дискусията ще бъдат засегнати следните теми:
  • Какви са нуждите на учениците от езиковите малцинства?
  • Какви специализирани образователни ресурси същестуват и могат да са в помощ на учителите и учениците за обучението по български език и за цялостна езикова подкрепа през различните учебни предмети?
  • Какви са езиковите предизвикателства пред учениците и техните преподаватели – какво ни казват академичните изследвания и опита на терен?
  • Какви са възможните решения и последващи действия от страната държавни институции, училища и отделни учители.
Дискусията “Как да подкрепим учениците с различен майчин език да учат уверено в училище?” се организира като продължение на проект “Разбираш ли езика на училището”, който цели да улесни усвояването на българския език, като създаде и разпространи адекватни учебни материали за обучение по за учениците с различен майчин език. Проектът се реализира от 2020 г. от фондация “Заедно в час” и сдружение “EducArt”, а малко по-късно се присъединява като партньор и фондация “Тръст за социална алтернатива”. До момента експертите от трите организации вече са завършили диагностичните езикови инструменти за ученици от 2 до 12 клас и тяхната апробация в класни стаи.
Създадени са още:
  • специализиран буквар за ученици в начална степен и съпътстваща книга за учители;
  • интегрирана езикова подкрепа за ученици от 1-12 клас;
  • допълнителни материали за езиково подкрепящия учител по математика и по български език и литература в начална степен.
Всички създадени материали се разпространяват през сайта prepodavame.bg напълно безплатно. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ-Варна: Дружеството, стопанисващо "Дупката", съди Община Варна за близо 2 млн. лева

От търговското дружество „ЦУМ-Варна“ е заведено дело срещу Община Варна за дължимия данък добавена стойност към НАП в размер на 1 650 000 лева за придобития от общината имот в центъра на града - терена на т.нар. „Дупка“. Това съобщи по време на брифинг Тодор  Балабанов, общински съветник от ГЕРБ и бивш председател на ОБС. Той припомни, че..

публикувано на 13.01.25 в 17:50

До края на февруари ще бъде монтирано новото осветление на Аспарухов мост

До края на следващия месец ще бъде изцяло подменено осветлението на Аспарухов мост, съобщават от общинската администрация. Близо 250 LED осветителни тела се очаква да бъдат доставени най-късно в началото на следващата седмица и след това предстои  да бъдат монтирани по цялата дължина на моста. Осветителите са на водеща световна компания в сектора и ще..

публикувано на 13.01.25 в 17:21
Президентът Румен Радев

Президентът Радев ще връчи първия мандат в сряда

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство в сряда, 15 януари, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В 12.00 часа Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на..

публикувано на 13.01.25 в 16:44
Снимката е илюстративна.

Земетресение с 6,9 по Рихтер в Япония, издадено е предупреждение за цунами

Земетресение с магнитуд 6,9 разтърси Южна Япония, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, като се позоваха на японската метеорологична служба, съобщава БНР.  Издадено е предупреждение за цунами. То е в сила за префектурата Миязаки - на остров Кюшу, и префектурата Кочи - на остров Шикоку, като се очакват вълни от максимум един метър. На този етап няма..

публикувано на 13.01.25 в 16:18
Росен Желязков

Има съгласие Росен Желязков да е премиер

Преговорите за съставяне на правителство продължават. По информация на БНР има съгласие за името на премиера - Росен Желязков от ГЕРБ-СДС. Има съгласие и по споразумението за управление, предаде БНР. Разговорите обаче се усложняват от включването в тях на представители на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС", от които се очаква подкрепа в..

публикувано на 13.01.25 в 15:50

Над 800 тежки ПТП-та във Варненско през 2024-та, средно по 350 глобявани за превишена скорост на ден

Средно по 350 на ден са глобяваните шофьори в област Варна за превишена скорост през 2024 година. Издадени са 130 860 електронни фиша. Това каза старши инспектор Димитър Димитров. През миналата година  на територията на Областната дирекция на МВР във Варна са регистрирани 2789 пътнотранспортни произшествия, тежките са 823, загиналите са 30,  съобщиха..

публикувано на 13.01.25 в 15:30

Всички пунктове за издаване на карти за градския транспорт ще работят с удължено работно време и през тази седмица

Заради продължаващия засилен интерес към издаването и презареждането на персонализирани безплатни абонаментни карти за пътуване в градския транспорт на община Варна и тази седмица всички пунктове ще работят с удължено работно време, съобщават от ОП ТАСРУД. Създадената организация е за периода от 13.01. 2025 г. до 17.01.2025 г. включително, както..

публикувано на 13.01.25 в 14:03