Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анализ на незаконния дърводобив подготвя WWF

Снимка: WWF

Природозащитната организация WWF подготвя актуален анализ на незаконния дърводобив у нас. Работата по документа се очаква да приключи в средата на 2023 г. и той ще бъде оповестен публично. Целта му е да установи реалните мащаби на нелегалния дърводобив в България и вероятните негативни последствия от него. 

Последният до момента анализ върху незаконния дърводобив у нас, изготвен от WWF и представен официално през 2018 г., показва, че годишният обем на незаконната сеч в България достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м. или между 1/4 и 1/3 от общия добив. Докладът разкрива различните схеми за незаконен дърводобив, обхващащи периода от изчисляване на запаса на насажденията при инвентаризацията, през маркирането на дърветата за сеч до експедирането на добития дървен материал.

Основните незаконни дейности са свързани с отсичане на немаркирани дървета, извършване на сечи без разрешително, транспортиране на дървесина без съответния документ, както и манипулиране количеството и качеството на добития материал. Когато разликата между документиран и действителен обем бъде успешно скрита при освидетелстване на сечището и експедицията на дървесината, тя се реализира като незаконен добив.

„Годишно чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от около 150 млн. лева. Освен че водят до колосални финансови загуби, сечите възпрепятстват горите в ефективното изпълнение на техните естествени функции. Всичко това води до сериозни екологични последици като промяна на местообитанията на защитени видове, прекъсване на важни биокоридори, загуба на видове и ерозия на почвата“, обяснява Добромир Добринов, старши експерт „Природозащитно законодателство“ във WWF.

В допълнение към финансовите щети, които нанасят на икономиката, незаконните сечи нарушават целостта на екосистемите и пречат на горите да изпълняват своите производствени, водохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода.

Престъпленията срещу природата са третата най-доходоносна криминална дейност в света. Предхождана единствено от наркотрафика и фалшификациите, тя генерира приходи от 280 млрд. долара годишно. По данни на Интерпол, най-голям дял от тях се падат на нелегалния дърводобив. Статистиката сочи, че престъпленията в горите носят финансови загуби на стойност между 51 и 152 млрд. долара в глобален мащаб всяка година.

„Незаконната сеч е световен проблем, който води след себе си сериозни екологични, социални и икономически въздействия. Тя вреди на горите, горското биоразнообразие и екосистемните услуги, в ущърб е на интересите на местните хора и общности, и ощетява отговорните бизнеси, свързани с горите и горските ресурси. Ние от WWF насърчаваме бизнесите и потребителите да ползват сертифицирана дървесина и продукти от дървесина, тъй като в сертифицираните гори се прилага система с по-високи изисквания в сравнение със законовите, призовава Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екофестивал на площада пред Археологическия музей

Знаете ли как с магнезиев прах можете да изперете и да дезинфекцирате своите дрехи? А знаете ли как изхвърлените дрехи водят до замърсяване на околната среда? Знаете ли как може да се рециклира текстил или пък да се направи салфетник от стари дискове? Всички тези въпроси намират отговор в рамките на ЕкоФест Варна, който се провежда днес на площада пред..

публикувано на 02.11.24 в 12:13

Организират фестивал в памет на убития в градския парк в Добрич Живко Борисов

Сдружение „Будни граждани“ и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Добрич ще проведат днес събитие в памет на убития тази година в градския парк Живко Борисов. Събитието има за цел да обедини усилието на местните институции в осигуряването на безопасна среда за живеене в областния център. На..

публикувано на 02.11.24 в 10:36

Военен ритуал по повод Архангелова задушница в Мирча вода

Военен ритуал по случай църковния празник Архангелова Задушница ще се проведе днес от 11:00 часа на Международното военно гробище Мирча вода, област Констанца Румъния. Събитието се организира за втори път по инициатива на Министерството на отбраната и със съдействието на посолството на Република България в Букурещ. На военния..

публикувано на 02.11.24 в 10:22

Георги Зайранов, диригент на оркестъра на ВМС: Нашият будител е българският народ

С официална церемония пред паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина във Варна беше отбелязан Денят на народните будители. Венци и цветя поднесоха кметът на града Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, областният управител проф. Андрияна Андреева, представители на официални институции, много..

публикувано на 01.11.24 в 15:19

В Балчик отбелязват 1 ноември с поетичен поклон на членовете на клуб "Йордан Кръчмаров"

Сред редицата събития по повод 1 ноември - Деня на народните будители, в Балчик е поетичният поклон на членовете на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски 1870“. Събитията по този повод не спират до тук. На  6 и 7 ноември творческата организация кани за участие в курс по творческо писане с Камелия Кондова- от  1 5.00..

публикувано на 01.11.24 в 08:54

Отбелязваме Деня на народните будители

На 1 ноември честваме Деня на народните будители. За първи път той е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава, на тази дата се е празнувал денят на Свети Иван Рилски по стар стил.  В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение , съхранили през вековете духовните..

публикувано на 01.11.24 в 06:47

ВСУ „Черноризец Храбър“ с отлични акредитационни оценки за всички специалности от професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия”

Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) присъди изключително висока оценка при програмната акредитация на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, област на висшето образование “Технически науки” на Варненския свободен университет - 9,28 – една от най-високите в страната. Оценката поставя ВСУ „Черноризец Храбър“..

публикувано на 31.10.24 в 14:56