Заради високите температури през сезона бебета костенурки не успяват да заспят, заяви Ива Лаловска от Фондация "Геа Челониа". Тя и съпругът ѝ са създатели на единствения Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки у нас, който се намира в несебърското село Баня. Лаловска каза, че малките костенурки, които ще останат в активно състояние, са на възраст от няколко месеца, излюпени през септември и октомври, до двегодишни.
Проблемът с малките се състои в това, че те се заравят много плитко под земята. Слънчевите дни през декември подлъгват бебета и те излизат над повърхността, разказа Лаловска. Мястото, в което са били заровени, лесно може да се изстуди, когато е на сянка. Така малките костенурки не успяват да се върнат обратно под земята, защото има опасност от изстудяване. Оставайки навън също е рисково за тях, затова Лаловска и съпругът ѝ приютяват бебетата в лечебницата. Сред тях има и по-слаби тригодишни.
Малките костенурките ще останат в лечебницата до пролетта. Те ще бъдат хранени с подходяща храна. В помещението има и лампа с ултравиолетови лъчи за набавянето на витамин Д, необходим за здравината на корубата.
Освен бебетата, затруднения да заспят зимен сън понякога имат и възрастните, затова всички костенурки ще бъдат наблюдавани през цялата зима. Лаловска потвърди, че най-възрастната костенурка, която е над 70 години, вече е заспала своя зимен сън.
Всички, които харесват костенурките, могат да изберат своя любимец и да го осиновят. "Няма да могат обаче да си вземат животното у дома. Осиновителят поема издръжката на костенурката, която остава при нас, като той може да я вижда, разказа Ива Лаловска. Тя каза, че от центъра снимат и правят видеа, за да знае осиновителят как се развива неговата костенурка. Той може да присъства и на нейното пускане в природата."
За костенурките, чиито травми или заболявания не позволяват да се върнат отново в природата, от фондацията набират средства за ограждането на сектор с дължина 180 метра. Лаловска обясни, че костенурките инвалиди се нуждаят от по-голямо пространство, за да не са стресирани и да живеят по-пълноценно. Ограждането на специалната зона ще позволи всяка костенурка да има повече място за себе си.
Чрез дарения фондацията вече успя да обособи лечебница за нуждаещите се костенурки.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..