По това време на януари се освобождаваме от тежките трапезни навици и безкрайните наздравици и предпазливо се връщаме към естествения делничен ритъм.
Без стрeс, без да прекаляваме с работните ангажименти, защото не е много подходящо от безкрайната поредица имени дни и приятелски събирания в началото на месеца изведнъж да се гмурнем в море от задачи. Така че, спокойно, внимателно и изключително щадящо за силите и нервите ни, пристъпваме напред в годината с леко и лежерно следпразнично настроение.
При различните хора последното има различен срок на годност.
По-големите работохолици се преборват с него старателно и енергично в рамките на седмица – две. Някои го съхраняват с месеци. Дори познавам юнаци, които имат късмета от щандовете на съдбата да им се падне безсрочен пакет празнично настроение комбинирано със следпразнично. И точно в този промоционален пакет липсва всичко останало: делова атмосфера, задачи за изпълнение, въпроси за решаване...
Просто хората са случили на най-семплата и ведра комбинация, която съдържа веселба и после леко следпразнично настроение, което отстъпва място на следваща веселба, а тя пък, от своя страна, бива изместена от поредното леко следпразнично настроение... И така... безкрайно.
Според един анекдот хората от едната спомената група на първи януари в девет сутринта запретват ръкави да строят мост над Темза и след шест месеца движението по него вече е отворено, а на тези – с промоционалния празничен пакет, в случай че им се наложи да започнат изграждането на винзавод в девет сутринта на първи януари, така светкавично навлизат в темата, че за шейсет минути, до 10:00 часа, са изприщили езици да повтарят: “Наздраве!“. Това от само себе си отлага всички работни проекти за следващата година, а лекото следпразнично настроение по естествен път прелива в следващ прекрасен празник.
В коя от двете групи са по-щастливите хора? Това е спорен въпрос. А къде са по-смислените и полезните, които добавят повече стойност към битието човешко? Според мен, по тази точка не би трябвало да има спорове.
Но знае ли човек? Хора разни, мнения – разнообразни. Коя съм аз, да съдя и да оценявам? Всеки да живее, както му идва отвътре. С едно условие: да не пречи на другите и да не им създава проблеми и ситуации... Съзнателно. Защото неволно, поради незнание или неразбиране, човек често върши какви ли не щуротии... Но това е друга тема и изобщо не върви на днешната лека и лежерна следпразнична рубрика, в която с радост потвърждавам, че доброто настроение и приятният поглед към нещата от живота са лесна работа, стига това да е целта ни.
Желая на всички нас успешна и усмихната седмица и в случай, че запретвате ръкави да отмятате сериозните задачи и да се захващате за важната работа, която сте планирали за 2023 година, бъдете отдадени и вдъхновени, но не се престаравайте, за да имате сили до планирания резултат. Спринтът е хубаво нещо. Само че в житейски план маратонът определено печели по точки. С оглед на дългосрочната перспектива.
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..