Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Леко следпразнично настроение

Снимка: Ани Петрова

По това време на януари се освобождаваме от тежките трапезни навици и безкрайните наздравици и предпазливо се връщаме към естествения делничен ритъм.

Без стрeс, без да прекаляваме с работните ангажименти, защото не е много подходящо от безкрайната поредица имени дни и приятелски събирания в началото на месеца изведнъж да се гмурнем в море от задачи. Така че, спокойно, внимателно и изключително щадящо за силите и нервите ни, пристъпваме напред в годината с леко и лежерно следпразнично настроение.

При различните хора последното има различен срок на годност.

По-големите работохолици се преборват с него старателно и енергично в рамките на седмица – две. Някои го съхраняват с месеци. Дори познавам юнаци, които имат късмета от щандовете на съдбата да им се падне безсрочен пакет празнично настроение комбинирано със следпразнично. И точно в този промоционален пакет липсва всичко останало: делова атмосфера, задачи за изпълнение, въпроси за решаване...

Просто хората са случили на най-семплата и ведра комбинация, която съдържа веселба и после леко следпразнично настроение, което отстъпва място на следваща веселба, а тя пък, от своя страна, бива изместена от поредното леко следпразнично настроение... И така... безкрайно.

Според един анекдот хората от едната спомената група на първи януари в девет сутринта запретват ръкави да строят мост над Темза и след шест месеца движението по него вече е отворено, а на тези – с промоционалния празничен пакет, в случай че им се наложи да започнат изграждането на винзавод в девет сутринта на първи януари, така светкавично навлизат в темата, че за шейсет минути, до 10:00 часа, са изприщили езици да повтарят: “Наздраве!“. Това от само себе си отлага всички работни проекти за следващата година, а лекото следпразнично настроение по естествен път прелива в следващ прекрасен празник.

В коя от двете групи са по-щастливите хора? Това е спорен въпрос. А къде са по-смислените и полезните, които добавят повече стойност към битието човешко? Според мен, по тази точка не би трябвало да има спорове.

Но знае ли човек? Хора разни, мнения – разнообразни. Коя съм аз, да съдя и да оценявам? Всеки да живее, както му идва отвътре. С едно условие: да не пречи на другите и да не им създава проблеми и ситуации... Съзнателно. Защото неволно, поради незнание или неразбиране, човек често върши какви ли не щуротии... Но това е друга тема и изобщо не върви на днешната лека и лежерна следпразнична рубрика, в която с радост потвърждавам, че доброто настроение и приятният поглед към нещата от живота са лесна работа, стига това да е целта ни.

Желая на всички нас успешна и усмихната седмица и в случай, че запретвате ръкави да отмятате сериозните задачи и да се захващате за важната работа, която сте планирали за 2023 година, бъдете отдадени и вдъхновени, но не се престаравайте, за да имате сили до планирания резултат. Спринтът е хубаво нещо. Само че в житейски план маратонът определено печели по точки. С оглед  на дългосрочната перспектива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учебни заведения от Варненска и Добричка област - сред училищата за пример на програмата "Заедно в час"

Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори.  Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..

публикувано на 04.04.25 в 10:26
Ани Пилибосян

4 април - Ден на психолога в България

Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април".  Професията   на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..

публикувано на 04.04.25 в 09:10

Опасно дърво ще бъде премахнато в градинката до сцена Филиал

138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато  по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..

публикувано на 03.04.25 в 16:50

"Шансът е изтърван!": Как Варна загуби възможността да ползва 54 дка на бивше военно поделение

Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..

обновено на 03.04.25 в 16:20

Изложба събира творби на преподаватели и служители на ОДК-Варна

"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център.  В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...

публикувано на 03.04.25 в 12:51

Таксиметров шофьор от Германия вози безплатно жени

Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..

публикувано на 02.04.25 в 19:49
Йорданка Ненчева

Дневен център за възрастни с аутизъм предлагат да бъде разкрит във Варна

Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“.   25 деца на възраст..

публикувано на 02.04.25 в 14:12