Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народни вярвания и обичаи за Йорданов и Ивановден

Днес, ден преди Йордановден, свършват така наречените Мръсни дни - много опасен период между Рождество и Богоявление. Разбира се, че с годините много от народните обичаи и ритуали се изтриват от народната памет и тези, които си ги спомнят, стават все по-малко. Стане ли въпрос за Йордановден, асоциацията е с ваденето на Богоявленския кръст от водата. Ивановден е свързан освен със Свети Йоан Кръстител, и с хилядите, които имат имен ден. Ние обаче с уредника от Етнографския музей във Варна доктор Светлозара Колева ще Ви припомним някои от вярванията, в които май вече никой не вярва.

Навремето, започва разказа си Светлозара Колева, имените дни са били по-важни от рождените.

"Имените дни са се отбелязвали много активно. Дори във Варна по-известните именици, известни личности са обявявали в пресата, че ще дават прием."

Навремето Йордановден, Ивановден и Бабинден са се отбелязвали като Водици един след друг. Обаче при промяната на календара Бабинден се измества на друга дата.

"Той е също свързан с вярването в очистителната сила на водата. Но постепенно Бабинден се измества на 21 февруари."

Навремето се е смятало, че дните между Рождество и Йордановден са много опасни. Тогава не са се правили годежи, сватби, а погребенията са били в много тесен кръг. В миналото тези забрани са се спазвали много стриктно.

"Когато се е вярвало, че през нощта ходят много лоши сили, вредоносни сили, които могат да навредят на хората - вампири, вещици, таласъми. През тези дни не се е излизало след залез слънце. А, ако това е било наложително, в джоба е трябвало да се носи скилидка чесън."

Друг обичай, който е запазен от миналото е, на Бъдни вечер, Коледа и Йордановден да се отделя по един орех от трапезата.

Какво се прави с тези орехи? Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52