Иван Портних не даде отговор на въпроса дали ще се кандидатира за нов мандат на предстоящите местни избори тази година. Той заяви, че цитирам:, „проблемите на хората не се решават с избори, а с работа“.
В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ кметът на града допълни, че с празни приказки и говорене преди избори, не се постигат резултати.
В разговор за случилото и неслучилото се в морската столица през изтеклата година, Иван Портних отхвърли обвиненията на своите опоненти, че администрацията носи вина за нереализирани проекти.
Сред тях Портних посочи Икономическа зона-Варна и ВиК проекта за изграждане на канализация в селищните образувания около града.
Портних заяви, че винаги се е пазел от даването на обещания, които не е ясно как и в какъв срок ще се случат: „Смея да твърдя, че за всичките тези години нямаме такива неспазени обещания. С изключение на тези, които не зависят от нас“
Относно Икономическа Зона-Варна Иван Портних каза, че нейното съществуване пряко зависи от АМ „Хемус“. По думите му, нито един инвеститор не би дошъл, ако няма автомагистрала.
Според него преди две години е имало огромен интерес към новата икономическа зона.
Интересът се е базирал изцяло на това, че държавата е гарантирала, че са осигурени средства за изграждането на АМ „Хемус“. Кметът на Варна спомена и АМ „Черно море“ и втория мост над езерото, като допълни, че след като властта се е сменила, веднага е спряло и говоренето за лошото състояние на Аспарухов мост. „Вижте как се заздрави моста“- направи ироничен коментар Портних и заяви, че и до момента никой не е дал стотинка за неговата рехабилитация, но това в момента не е на дневен ред.
„Ние като община, си подредихме част от приоритетите на база на това. Но няма как да направим пътя за Прилеп и след това ВиК да го изрови, за да положи водопроводите по трасето, който им е по европейски проект. Същото касае и отсечката за Ален Мак, отсечката на пътя от КК Златни пясъци до Свободния университет. Сега, ВиК след две години пристъпват към изпълнението на този проект от януари, надявам се, само че, за две години цените са скочили с 50 на сто. Грубо, ако проектът струва 160 милиона, трябват още 80 милиона, които ВиК ги няма в момента, някой трябва да ги даде. Т.е. с наличните средства може да се осъществи проектът наполовина. А другите десетки хиляди хора?“
По темата за „дупката“ Иван Портних заяви, че дружеството „Централен универсален магазин“ още е в ликвидация, община Варна още не е влязла в собственост на терена. Процесът на ликвидация не зависи от нас, каза той. Въпросът обаче, какво ще се случва там изцяло зависи от финансовите ресурси. „С други думи, както и за библиотеката, която можеше вече отдавна да е факт, но с новите цени на материалите сме поставени пред други реалности. Както можеше да имаме реални стъпки по отношение на Математическата гимназия. Никой обаче в държавата не се интересува от тези проекти в тези серии от избори и последните правителства.“
Иван Портних се оплака и от това, че няма абсолютно никаква промяна по отношение на програмите за европейско финансиране. През последните две години за общините не е отворена нито една програма. Проблем е, че все още не е ясен хоризонтът, в който ще започнат да работят, допълни кметът. Той припомни, че общините разчитат на европейските програми, за да реализират проекти, за които няма как да бъдат осигурени пари от местните бюджети.
Няма яснота като срок, кога точно ще започне експлоатацията на новите електрически автобуси, предназначени за „Градски транспорт“, които пристигнаха в града в края на миналата година. Предстои монтажа на електрическите станции за зареждане, но в момента единственият изпълнител е посочил цена от 4 милиона лева, при разчети на общината за два милиона.
„Стадион Варна“ е казус на общински съветници, които днес дават интервюта, но в миналото с техните решения са станали възможни всички тези скандални загуби на общинска и държавни терени по време на приватизацията и малко след това, обясни Портних на въпрос, до кога ще продължава сагата с бившия „Юрий Гагарин“
Въпреки това, каза Портних, към месец септември изпълнението на приходната част на Община Варна е със седем процента повече отколкото през 2021-ва година. Той допълни и че всяка година Варна завършва без просрочени задължения, но не назова каква е общата сума, която има Община Варна като задължения. Според него, всички важни проекти, касаещи морската столица можеха да са приключили, ако не е било управлението на „Продължаваме промяната“, които, цитирам: „проявиха или престъпни намерения или тежка некомпетентност“.
Според Иван Портних, през последните две години, градът продължава да се развива, въпреки управлението на последния редовен кабинет.
(цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл)
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..