Над 50% от децата влизат в социални мрежи поне пет пъти на ден. Това показва проучване на Държавната агенция за закрила на детето и Черноморска академия за сигурност, проведено сред 1273 ученици в шести, седми и осми клас на територията на община Варна, съобщава БНР.
Освен използването на социални мрежи, близо 70% от децата са в интернет пространството всекидневно между един и три часа. Почти 100% от децата сърфират през мобилен телефон.
Изследването показва, че 55% от учениците играят в мрежа с хора, които не познават. 66% са получавали покани за приятелство от непознати, 22% споделят, че поканите от непознати са за срещи на живо с тях. Към 21% от децата са отправяни предложения за подаръци от непознати. 34% познават хора с фалшиви профили в социалните мрежи. Същият процент анкетирани признават, че самите те са обиждали други деца онлайн.
Положителна тенденция е, че се увеличават учениците, които са запознати с настройките за поверителност – над 80%, 62% от децата споделят, че обсъждат с родителите си как да сърфират безопасно.
Повече от половината деца, участвали в проучването – 552, са попадали в чат, в който се използва нецензурна реч, 493 са били свидетели на грубо поведение онлайн, 230 деца споделят за обиди относно външния им вид.Всички са посочили, че следват най-вече актуалните за тях инфлуенсъри и ютубъри.
Проучването сред учениците на територията на община Варна за безопасност в интернет е второто, което Държавната агенция за закрила на детето заедно с Черноморска академия за сигурност реализират. Миналата година такова беше проведено и в София.
През настоящата година предстоят проучвания с деца по темата за кибертормоза и в други области на страната.От Областната дирекция на полицията във Варна съобщиха, че е възникнал пожар край град Аксаково , близо до магистралата. Горят сухи треви на голяма площ. Засегнати са и няколко селскостопански постройки. На място са седем екипа на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението". Междувременно няколко постройки..
Четирима души получиха званието „Почетен гражданин на Варна" тази вечер на официална церемония в Летния театър в крайморския град. Почетен гражданин на Варна стана ректорът на Икономическия..
За последните два месеца на територията на област Добрич служителите на „Пътна полиция“ са установили 11 500 нарушения на скоростните режими. Съставени са 8300 електронни фиша и 1400 актове за административни нарушения, като са наложени и 7100 глоби. При проверките са засечени 73 неправоспособни водачи, 60 шофьори, седнали зад волана след..
Съдът в Несебър решава дали да остави в ареста 18-годишното момче, което се вряза с атракционно АТВ в пешеходци на тротоар в Слънчев бряг в четвъртък. Районната прокуратура повдигна обвинение на младежа за нанасяне на средна телесна повреда. Сред пострадалите са три деца. 4-годишно..
Без споразумение за мир в Украйна приключи първият етап от разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Американският президент прие руския си колега във военната база „Елмендорф–Ричардсън” в Анкъридж, Аляска. Държавните глави на САЩ и Русия проведоха разговор, продължил малко над три часа. Целта на срещата беше да се договори евентуален..
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..