Увеличават се чужденците, които учат висше образование в България. През учебната 2021/2022 година техният брой е 16 525, което 8,2% от всички студенти в страната, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. През 2013 г. делът им е бил двойно по-малък - 4,1%. Това показват данни от Националната карта на висшето образование в Република България, която беше актуализирана днес с решение на Министерския съвет.
Според документа България е първенец в целия ЕС по дял на чуждестранните студенти по медицински специалности. 58,5% от учещите „Медицина“ в страната са чужденци.
Общият брой на студентите в България е 200 781. Това е по-малко от половината (48%) от определения от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) общ капацитет на всички висши училища в страната, които имат места за 415 472 студенти. През миналата година действащите студенти са заемали 53% от определения от НАОА капацитет.
Средният осигурителен доход на излизащите от университетите висшисти в България се е увеличил почти двойно за последните 10 години. През 2013 г. той е бил 868 лева на месец, а през тази година е 1646 лева. Само 2,5% от завършилите висше училище в страната през последните 5 години сега са безработни, а през 2013 г. техният дял е бил 4,15%. Отчитат се обаче значителни различия по отношение на реализацията по призвание в отделните професионални направления. Например 95% от завършилите „Медицина“ работят по специалността си, докато в направление „Туризъм“ само 21% от дипломиралите се заемат позиции, съответстващи на образованието им.
Актуализираната Национална карта отчита и други, различни по своя характер и дълбочина, дисбаланси в структурата на висшето образование. Продължава тенденцията повече жени да учат виеше образование. Техният брой е приблизително 114 хиляди (57%), докато мъжете са около 86 хиляди. В някои професионални направления студентите са почти изцяло жени - особено в „Педагогика“ - 96% и „Теория и управление на образованието“ - 89%. Мъжете имат над 80% дял в „Металургия“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Енергетика“ и „Машинно инженерство“.
Отчитат се дисбаланси и в териториалната структура на висшето образование. Най-много висши училища (28) има в Югозападния район за планиране, който включва София. На другия полюс е Северозападният район, в който са базирани само две висши училища (Медицинският университет в Плевен и Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия), а други три действат чрез филиали.
Националната карта на висшето образование е приета с Решение на Министерски съвет през 2021 г. Тя се актуализира ежегодно, а информацията от нея се използва за определяне на държавната политика за висшето образование, включително приема в определени направления и специалности и разкриването на нови университети или филиали. Целта е да има балансирано развитие на мрежата от висши училища, която да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.
Заседание на Варненския общински съвет започва в 10,00 часа в зала „Пленарна“ в общината. В дневния ред са включени 11 докладни записка. Една от тях е удостояването на граждани с почетни звания. Тази година има осем номинации за най-високото отличие, като комисията по култура одобри четири от тях. Финалното решение е на Общинския съвет. На сесията..
Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк и организиран от Сдружение „За хората, земята и природата“ ще се проведе днес пред сградата на Община Тервел. В Сдружението участие вземат земеделски производители, рибари, ловци и пчелари. За провеждането на гражданското недоволство са събрани и 1300 подписа от жители на област Добрич. По данни на..
Изключително тежка година за земеделците. Първо застудяването през пролетта унищожи пролетните култури, после сушата от над 45 градуса по полето унищожи царевицата и слънчогледа. Това каза председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов за БГНЕС. Пшеницата вече е ожъната, предстои да започне жътвата на слънчогледа и на царевицата...
Днес до обяд главно по Черноморието ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд облачността от запад ще се увеличи и главно във вътрешността се очакват краткотрайни валежи, не са изключени и градушки. Ще духа до умерен североизточен вятър, по крайбрежието ще се обърне от източна четвърт. Максимални температури между 27° и 32°, за Варна около..
Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден, предаде БНР. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия, която превзе над 50 000 декара предимно горска територия, достигайки в опасна близост до населени..
Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото, предаде БНР...
Апелативен съд - София връща делото за акциите на Община Варна в Пловдивския панаир за разглеждане от друг състав на Софийския градски съд. Въззивната инстанция отменя решението на Софийския градски съд, с което прехвърлянето на акциите на Община Варна от Пловдивския панаир на дружеството "Пълдин Туринвест" АД бе обявено за нищожно. Припомняме,..