Казват, че истинският мъж трябва да построи къща и да засади дърво. Иван Попов е сред хората, които са изпълнили тези заръки и дори е надвишил бройката. Днес той засади в двора на Техническия университет своето стотно дърво. В голяма част от тях той е придружаван от сина си Илиян, който се надява да продължи делото на баща си.
"В курорта „Светите Константин и Елена“ като се разхождах видях, че има посадени дървета. Посадих си там третото дърво - каталпа. То ми е най-известното дърво, защото има табелка. По-късно на следващата година 2014-а си купих лозе. Там също садих няколко дървета, започнах да се включвам в разни организации за садене. Садил съм на много места из варненските квартали, парковете. Наскоро в парк „Борисовата градина“ на „Галата“, казва Иван Попов.
И така постепенно до края на 2021 година постига целта, а 50-то дърво посажда в двора на детска градина „Крилатко“.
"Най-често садя иглолистни дървета през последните месеци – бял бор, черен бор, каталпа имам доста садени, дъбове, дори имаше горски дървета, които погрешка са тръгнали да растат на лозето. Аз ги извадих и ги преместих в гората," посочва Попов.
Иван Попов има списък и дори карта с посадените дървета – почти няма квартал, който да е пропуснал.
Има и извън града - в село Тополи, Каменар, различни местности, а понякога просто на главни пътища. Често при саденето на дърветата му помага съпругата му Пепа, както и синът му Илиян. Той е на 15 години и учи в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов":
"Първият път бях трети или четвърти клас. Баща ми ме заведе и ми показа как става, хареса ми, запалих се. По принцип участвах в доста от тях. Някъде поне в 60-70 от тях съм участвал. Надявам се след време нека и аз да продължа това," казва Илиян.
За всички дървета Иван Попов има разрешително от съответните институции.
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..