Казват, че истинският мъж трябва да построи къща и да засади дърво. Иван Попов е сред хората, които са изпълнили тези заръки и дори е надвишил бройката. Днес той засади в двора на Техническия университет своето стотно дърво. В голяма част от тях той е придружаван от сина си Илиян, който се надява да продължи делото на баща си.
"В курорта „Светите Константин и Елена“ като се разхождах видях, че има посадени дървета. Посадих си там третото дърво - каталпа. То ми е най-известното дърво, защото има табелка. По-късно на следващата година 2014-а си купих лозе. Там също садих няколко дървета, започнах да се включвам в разни организации за садене. Садил съм на много места из варненските квартали, парковете. Наскоро в парк „Борисовата градина“ на „Галата“, казва Иван Попов.
И така постепенно до края на 2021 година постига целта, а 50-то дърво посажда в двора на детска градина „Крилатко“.
"Най-често садя иглолистни дървета през последните месеци – бял бор, черен бор, каталпа имам доста садени, дъбове, дори имаше горски дървета, които погрешка са тръгнали да растат на лозето. Аз ги извадих и ги преместих в гората," посочва Попов.
Иван Попов има списък и дори карта с посадените дървета – почти няма квартал, който да е пропуснал.
Има и извън града - в село Тополи, Каменар, различни местности, а понякога просто на главни пътища. Често при саденето на дърветата му помага съпругата му Пепа, както и синът му Илиян. Той е на 15 години и учи в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов":
"Първият път бях трети или четвърти клас. Баща ми ме заведе и ми показа как става, хареса ми, запалих се. По принцип участвах в доста от тях. Някъде поне в 60-70 от тях съм участвал. Надявам се след време нека и аз да продължа това," казва Илиян.
За всички дървета Иван Попов има разрешително от съответните институции.
С големите християнски празници и църквите стават по-посещавани. Да запалим свещ, да се помолим, изповядаме, за прошка. Тези ритуали са свързани с паленето на свещ. През 15 век Свети Симеон Солунски казва, че „чиститият восък означава чистотата и незлобивостта на хората, които го принасят в църква. Той се принася в знак на нашето разкаяние за..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата. Благотворителната инициатива се организира от Фондация „Милостиво сърце“ и Клуба за народни танци „Жътвари“ и е подпомогната от десетки дарители. В събирането на средствата участие вземат..
Николай Александров бе отличен с наградата на Община Варна за най-хубава коледна украса. Неговата градинка зад блока се превърна в празнично вълшебство, привличайки погледите на малки и големи. Николай споделя, че поддържа градинката си целогодишно, като я украсява с особено старание всяка Коледа. „Това ми е хоби. Обичам да я поддържам и..
Къде и кога пристигат подаръците от Дядо Коледа? Едва ли има по-важен въпрос тези дни. Истината е, че истинският, а не кой да е Дядо Коледа има способностите да дарява по всяко време на годината. Как е възможо това разбираме в предаването за приключения и пътешествия "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов. Тайната могат да научат малки и големи,..
Работилница за стъклени елхови играчки радва малки и големи у нас и тази година. Тя се ръководи от човек, който прилича досущ на Дядо Коледа. Казва се Мирослав Димитров и е с ведра усмивка, дълга брада и несъмнено носи коледния дух. И то не само на Рождество. Домът на Мирослав целогодишно е украсен с коледните играчки, които по една или друга причина..
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..