Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусологът проф. Аргирова: Няма да се стигне до национална грипна ваканция

Автор:
Проф. Радка Аргирова
Снимка: БГНЕС

Разпространението на грипа у нас върви така, че едва ли ще се стигне до национална грипна ваканция. Това обяви по БНТ вирусологът проф. Радка Аргирова.

Тя  изтъкна, че времето и климата са много подходящи за развитието на тези заболявания и инфекции, но поведението на хората също играе роля в разпространението на вълната.

 "Малко се чувстваме като отвързани, понеже сме свободни. Не се говори за маски и отстояния, а би трябвало да се сещаме, че колкото повече такива инфекции има, ако ходим на масови събирания, е добре да носим маски. И ако почувстваме неразположение, първо трябва да сложим маска, после да отидем при лекар, за да не разнасяме заразата.

Важно е бързото самоизолиране и още в началото на симптомите да започнат да се приемат медикаменти. Не антибиотици - има противогрипни препарати. Симптомите са много бързо настъпващи, може и за 24 часа. Освен втрисане и температура, много характерни са и болките по цялото тяло",
обясни проф. Аргирова.

Според нея е добре, ако се разболеем, да се тестваме, за да разграничим грипа от ковид и да можем да се лекуваме адекватно.


По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Въвеждат временни промени в движението през почивните дни във Варна

На две места във Варна ще бъдат въведени временни промени в движението на пътно-превозни средства през предстоящите почивни дни.  Във връзка с провеждането на традиционната благотворителна инициатива за събиране на пластмасови капачки от сдружение „Аз вярвам и помагам“ на 26 април (събота) в интервала от 6:30 ч. до приключване на събитието..

публикувано на 25.04.25 в 17:37

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници. Това заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров на среща с ръководството на Нотариалната камара в лицето на председателя Луиза Стоева и нейния заместник Красимир Анадолиев. Министерството на електронното управление се ангажира да подпомогне..

публикувано на 25.04.25 в 16:54

Депутат от "Възраждане": Ветрогенераторите в Черно море ще нанесат щети на туризма и рибарството

Народният представител от партия „Възраждане“ инж. Коста Стоянов разкритикува предложените промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), целящи облекчаване на процедурите за изграждане на ветрогенератори в Черно море. „Управляващите предлагат облекчения за поставяне на ветрогенератори в морето, въпреки щетите, които ще бъдат..

публикувано на 25.04.25 в 16:25

Експерт разкри нов модел за привличане на деца за престъпления през интернет

Нов модел за привличане на деца за престъпления през интернет обяви във Варна проф. доктор на науките Илин Савов, експерт по киберсигурност, с над 25-годишен опит в системата за сигурност у нас и множество международни лекторски представяния в европейски университети. Привличането става чрез секретни чат форуми, които се наблюдават в целия..

публикувано на 25.04.25 в 16:19

В неделя приключва онлайн регистрацията за Маратон Варна

Десетото издание на Маратон Варна ще се проведе на 11 май. Състезанието ще определи тази година държавните шампиони в бягането на най-дългата атлетическа дисциплина 42.195 км. Онлайн регистрацията приключва тази неделя, 27 април, а късните заявки след това ще могат да се направят в дните непосредствено преди състезанието. Събитието се провежда със..

публикувано на 25.04.25 в 15:28
архив, февруари 2025 г.

Жителка на район "Аспарухово" за ремонта на пътя: Изтощена съм от това безкрайно вървене пеша

Жители на район "Аспарухово" във Варна са в протестна готовност заради ремонта на пътя Аспарухово-Галата, който в момента е спрян заради непреведени средства от държавата на фирмата-изпълнител.  Заради ремонта на пътя "Аспарухово" - "Галата" живеещи там трябва да минават през стръмно дере, необезопасени стълби и по малки пътечки, за да стигнат..

публикувано на 25.04.25 в 15:05
Иван Демерджиев

Демерджиев: Калин Стоянов е извършил плащанията по договора

Бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев коментира в социалните мрежи обвинението в безстопанственост за близо 1,5 милиона лева и наложената му мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лева, предаде БНР. "Когато разкриеш влиянието на Пеевски в МВР и разпънатият чадър срещу контрабандата. Когато го накараш да..

публикувано на 25.04.25 в 14:21