Свети Антон и Свети Атанас са покровители на ковачи, железари, ножари и налбанти. Антонов и Атанасовден са един след друг в календара – 17 и 18 януари. Днес ще ви срещнем с ножаря Александър Алексиев. Той е от Силистра. Започва да изработва свои модели преди 5-6 години. Първоначално право това с подръчни материали. Иначе признава, че по ножовете се запалва от много малък - когато с паричките от Сурваки си купува първия нож от местния универсален магазин. За него дава 350 лева на тогавашните пари.
Александър Алексиев споделя, че е самоук. За да се научи, преглежда клипове в мрежата. Казва си, че щом другите могат, защо и той да не опита. "По изработка на ножове се запалих отдавна, но започнах да се занимавам преди 5-6 години. Започнах в началото с подръчни материали. Оформянето на ножа е по-лесната част, термообработката е по-трудоемка", посочи Алексиев. Той е категоричен, че най-важно е желанието. "Важно е да нямате очакването, че ще извадите някакъв страхотен продукт още след първите опити. Не очаквайте резултатите веднага", каза той.
Това, че е изключително самокритичен човек, му помага в ножарството. "Ножовете са нещо, което изисква да се пипнат детайлите", каза още Александър Алексиев.
Александър Алексиев е щастлив, че живее във времена, в които може да намери и да купи абсолютно всичко, което му е необходимо за изработката на един нож – материал за дръжка, гард, нитове, препарати.
И той е бил така. В началото е изхабил много нерви, но разбира, че всичко става постепенно с натрупването на опит. И все още обаче му е трудно да хареса напълно нож, който е направил. Категоричен е, че предназначението на ножа е да реже и че нож не се подарява.
Според Александър Алексиев на света няма по-неприятно нещо от тъп нож. И че колкото и да е красив един нож, на него целта му е да реже. А продуктите, които най-много изтъпяват един нож, са доматите.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..