Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неразбирането на киберсигурността ли е спирачка пред дигитализацията

Започва търсенето на таланти между 14 и 25 годишна възраст за първия български тим по киберсигурност

2
Снимка: БГНЕС

Киберсигурността е в основата на доверието към технологиите, а те от своя страна са в основата на дигитализацията. Неразбирането на значението на киберсигурността означава, че ние всъщност имаме спирачка пред дигитализацията, т.е. да работим по-ефективно, по-бързо и по-добре. Това коментира за Радио Варна националният координатор по киберсигурност Петър Кирков - директор "Мрежова и информационна сигурност" в Министерство на електронното управление (МЕУ)

У нас обучението в сферата на киберсигурността не е особено застъпена. Тук-там има курсове, но реално всеки един от нас би следвало да има поне минимален набор от умения и знания в сферата като се започне от двойната идентификация и разбирането за ползване на сигурни пароли, да не се преизползват едни и същи пароли за различни сайтове и др. 

Страстта към хартията като израз на недоверието към дигитализацията не е характерна само българите, каза Кирков. По думите му, тя е и израз на носталгия, но и има и много психология. В нашата психика е заложено, че ако нещо не го разбираме, то е страшно и ние се опитваме да го избегнем. Затова има нужда от повече популяризиране на значението на киберсигурността, смята Кирков.

Иначе, у нас предстои сформирането на първия национален отбор по киберсигурност. Търсят се младежи между 14 и 25 годишна възраст, които да представят страната ни на EU Cybersecurity Challenge - 2023 в Норвегия. Надпреварата се организира от ENISA (Агенция на Европейския съюз за киберсигурност) с амбицията да предизвика най-големите млади таланти в областта на киберсигурността и киберзащитата в цяла Европа. Това ще е осмото издание на форума.

Националният ни тим ще се селектира след серия от вътрешни състезания, като водеща ще бъде оценката на експертите в сферата на киберсигурността.

Първият квалификационен рунд за българските участници ще бъде проведен онлайн на 18 и 19 март, като част от конференцията Security BSides Sofia 2023. За да станат част от българският отбор младите таланти ще трябва да се справят с редица казуси, задачи и предизвикателства в различни области на киберсигурността. 

Повече може да чуете в звуковия файл.



За информация и регистрация на кандидат участниците: https://ecsc-bg.eu/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20
Кап. Георги Славянов

Вицеадмирал Митко Петев: Капитан Георги Славянов е пример за всеки морски офицер

Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..

обновено на 24.01.25 в 12:19

Грипна епидемия в Добрич от днес

От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..

публикувано на 24.01.25 в 08:26

Варненски ученици ще вземат участие в научно изложение в Люксембург

Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..

публикувано на 23.01.25 в 16:30