Нора или Шинорик, както звучи автентичното ѝ име, разказва откак се помни. Публикува обаче едва от няколко години - от 2015 г.
Майсторски написани кратки истории, заредени с емоция, ирония, малко тъга и смях. Като тази как се месеци наред получава призовки - заради името си, да се влее в редиците на българската армия след завършване на средното си образование. Или други, свързани с дома и гозбите на баба ѝ, една от няколкото десетки хиляди арменци, успели да оцелеят и да се спасят у нас след Арменския геноцид през 1915 г. в тогавашната Османска империя.
Ето и един кратък спомен от "Откровенията на един Шинорик" на Нора Ардашева.
"Преди много години, тогава, когато имаше много силна арменска общност в нашия град (каква ирония, че това беше по времето, когато църквата беше в немилост заради политическите настройки на държавата ни), нашата танцова трупа беше поканена в Армения на турне!
Годината беше 1982, ако не се лъжа.
Отделно откровение може да се напише за това пътуване, но аз ще се съсредоточа върху посещението ни в Ечмиадзин /арменският Ватикан/
Беше върховно преживяване за моите крехки години, повярвайте.
Беше Голяма Богородица. Арменци от цял свят се бяха присъединили на големи групи към семинаристи, духовници и послушници.
В невероятната църква, прозвуча ангелският глас на Лусине Закарян. Всички бяхме разтърсени. Големи мъже хлипаха до мен, без да крият сълзите си. Сълзи на радост, гордост, че си частица от това величествено поклонение и дълбоко християнско смирение!
Представяте си, нали? Имах чувството, че се намирам в Забранения град!!!
След литургията, Върховният ни духовен глава, Католигосът, последван от дълга редица висши сановници, излезе величествено от църквата и се отправи към покоите си.
Хора от цял свят се втурнаха да докоснат...не знам какво всъщност.
А аз?
Аз, стоях неспособна да анализирам емоциите си и се стараех да запомня всеки миг от това свещенодействие, защото знаех, че това не се случва всеки ден.
Запомних много неща!
Запомних странните качулки, които носеха свещениците от най-близкото му обкръжение, запомних блясъка на диамантите(повярвайте различавах ги тогава, различавам ги и сега) инкрустирани в кръстовете, висящи на вратовете им и кървавочервените рубини по ръцете им! Запомних белите мерцедеси, последен модел, в които се качиха след това той и приближените му и отпрашиха на някъде!
Бях изключително впечатлена. Въздействието на тези картини върху крехкото ми комсомолско съзнание беше като шок!
Както и ужасяващата беднота, в която живееха 90% от нашите сънародници в Армения."
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..